Trwa ładowanie...
d7xu6ah
ustawa
08-08-2003 08:50

Juliusz Braun: potrzeba nowej ustawy o rtv, a nie nowelizacji

Zamiast nowelizować ustawę o radiofonii i telewizji należy napisać nową ustawę, a także odrębną ustawę o mediach publicznych - twierdzi Juliusz Braun, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Ustawa ta uregulowałaby sprawy specyficzne dla mediów publicznych, byłoby ją też łatwiej nowelizować w razie potrzeby - powiedział Braun
W "Sygnałach Dnia", audycji Polskiego Radia.

d7xu6ah
d7xu6ah

Zdaniem Juliusza Brauna, sprawę abonamentu radiowo-telewizyjnego powinien jak najszybciej rozstrzygnąć rząd, jeszcze w trybie nowelizacji obecnej ustawy. Braun jest on przeciwny włączeniu abonamentu do systemu podatkowego, gdyż jest to sprzeczne z niezależnością finansową mediów i burzy zasadę, iż opłata jest związana z użytkowaniem odbiornika. Zamiast tego trzeba, zdaniem członka KRRiT, usprawnić pobór abonamentu.

Juliusz Braun powiedział, że obecnie nie ma przeszkód, aby telewizja publiczna mogła uruchomić kanały tematyczne. Przypomniał też, że Rada zgodziła się już na uruchomienie takiego kanału, ale sprzeciwił się temu ówczesny minister skarbu Emil Wąsacz. Mówiąc o sprawie archiwów telewizji Braun powiedział, że materiały powstałe przed likwidacją państwowego monopolu telewizyjnego powinny być powszechnie dostępne, ale za opłatą.

Ustawa o radiofonii i telewizji powinna chronić konkurencję na rynku, ale jednocześnie pozwalać na koncentrację kapitału - powiedział Julisz Braun i podkreślił, że koncentracja na rynku mediów jest nieuchronna, choć polskie podmioty i tak będą mniejsze od zagranicznych. Obecna ustawa daje, jego zdaniem, możliwości kontroli prób przejęcia polskich mediów.

d7xu6ah
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7xu6ah
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj