Trwa ładowanie...
d3gjce3

Julian Assange szuka azylu we Francji

Po umorzeniu obciążającego go śledztwa w Szwecji Julian Assange chce prosić o azyl Francję. To może być utrudnione, bo twórca Wikileaks jest nadal ścigany przez brytyjską policję.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Julian Assange
Julian Assange (PAP/EPA, Fot: Dominic Lipinski)
d3gjce3

O pomyśle dotyczącym poszukania azylu w kolejnym kraju, jakim jest Francja, poinformował adwokat Assange'a, Juan Branco. Jego pełnomocnik nie sprecyzował, w jaki sposób będzie to możliwe, biorąc pod uwagę zapowiedzi brytyjskiej policji.

Szwedzka prokuratura poinformowała w piątek o umorzeniu dochodzenia wobec założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks. Brytyjska policja twierdzi jednak, że i tak go zatrzyma, jeśli Assange opuści ambasadę Ekwadoru w Londynie, gdzie obecnie się ukrywa.

Assange nie mógł w to uwierzyć

d3gjce3

Drugi prawnik założyciela WikiLeaks, Per E. Samuelsson, nazwał umorzenie dochodzenia "całkowitym zwycięstwem Juliana Assange'a". - Teraz może opuścić ambasadę, gdy tylko będzie chciał. Wygraliśmy sprawę Assange'a - powiedział w szwedzkim radiu. Dodał, że Assange "jest szczęśliwy i czuje ulgę", ale "krytycznie odnosił się do tego, że trwało to tak długo".

Adwokat przekazał swemu klientowi dobre wieści, wysyłając mu SMS-a, na co ten opisał: "Naprawdę? O mój Boże". Na koncie Assange'a na Twitterze umieszczono zdjęcie, na którym 45-latek się uśmiecha.

USA szykują akt oskarżenia?

d3gjce3

W kwietniu prezydent USA Donald Trump oświadczył, że poprze każdą decyzję ministerstwa sprawiedliwości, by oskarżyć Assange'a. Według lokalnych mediów, które cytują amerykańskich urzędników, władze USA przygotowują obecnie akt oskarżenia. Według agencji AP jego treść może być niejawna.

Po oświadczeniu szwedzkiej prokuratury portal WikiLeaks napisał na Twitterze: "Wielka Brytania odmawia potwierdzenia lub zaprzeczenia, czy już otrzymała wniosek USA o ekstradycję Juliana Assange'a. Teraz uwaga jest skierowana na Wielką Brytanię".

Londyńska policja w komunikacie dała do zrozumienia, że, mimo umorzenia szwedzkiego śledztwa, Assange nadal jest ścigany brytyjskim nakazem aresztowania za niestawienie się w sądzie w 2012 r., mimo wpłaconej kaucji.

Źródło sputniknews.com, PAP

d3gjce3

Podziel się opinią

Share

d3gjce3

d3gjce3
d3gjce3
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów