PolskaJubileuszowe "Miasta w Internecie"

Jubileuszowe "Miasta w Internecie"


W dniach 7-9 czerwca br. w Zakopanem odbędzie się X konferencja „Miasta w Internecie”.

Konferencja „Miasta w Internecie” to coroczne przedsięwzięcie, miejsce spotkania liderów eGovernment, cenione forum wymiany informacji i doświadczeń na temat rozwoju administracji opartej na wiedzy, usług administracyjnych świadczonych drogą elektroniczną oraz zagadnień zarządzania terytorium z wykorzystaniem technologii komunikacji i informacji.

Tegoroczna edycja konferencji odbywa się pod hasłem: „Zrównoważony rozwój Polski oparty na innowacyjnych technologiach informacji i komunikacji [ICT]”. Zakorzeniona w wieloletnich dyskusjach o problematyce elektronicznej administracji w Polsce X Konferencja „Miasta w Internecie” stawia sobie za zadanie stworzenie miejsca debaty publicznej na temat mechanizmów i procesów dynamizacji rozwoju kraju poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii informatycznych. Konferencja będzie polskim głosem w europejskiej debacie na temat nowej strategii Komisji Europejskiej – i2010 Inicjatywa dla Wzrostu i Zatrudnienia.

Konferencja stworzy warunki do merytorycznej debaty, a także do integracji administracji publicznej, tak samorządowej, jak i rządowej, wspomagającego je środowiska naukowego i badawczego oraz sektora ICT wspierającego procesy modernizacji w polskiej administracji.

Dyskusje konferencyjne zogniskowane będą również wokół zagadnień wynikających z roli władz państwa w stymulowaniu rozwoju gospodarki opartej na wiedzy z wykorzystaniem innowacyjnych technologii IT, które wspomagać będą zbudowanie w Polsce zintegrowanego środowiska „elektronicznej administracji”. Poruszana będzie tematyka związana z zapewnieniem jednorodnego środowiska systemów informatycznych państwa.

W środę 7 czerwca poruszane będą zagadnienia prawne i organizacyjne warunkujące realizację projektów. Dzień zamknie dyskusja na temat zmian niezbędnych w polskim systemie prawnym oraz organizacji zarządzania rozwojem społeczeństwa informacyjnego w kraju.

W czwartek 8 czerwca zostaną zaprezentowane tematy o fundamentalnym znaczeniu dla przyszłych projektów samorządowych na lata 2007-13. Dr Grzegorz Bliźniuk – podsekretarz stanu w MSWiA odpowiedzialny za informatyzację przedstawi Plan Informatyzacji Państwa na rok 2006 oraz założenia do PIP na lata 2007-2013, zaś Tomasz Nowakowski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego – zaprezentuje projekt Narodowej Strategii Spójności (do niedawna nazywanej Narodowymi Strategicznymi Ramami Odniesienia) a w nim zakres przedsięwzięć na rzecz społeczeństwa informacyjnego, jakie będą finansowane w latach 2007-2013. Z kolei przedstawiciel Urzędu Komunikacji Elektronicznej omówi możliwości pozyskania przez samorządy częstotliwości radiowych niezbędnych do wdrażania rozwiązań WiMax.

Ukoronowanie programu konferencji będą warsztaty w piątek 9 czerwca. Jeden z nich „Postawmy na rozwój regionalny!” przygotowany został bezpośrednio z myślą o kierownikach i realizatorach projektów działania 1.5 ZPORR oraz pracownikach urzędów marszałkowskich działających na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego lub organizujących proces oceny wniosków działania 1.5. Drugi, "Strach przed 17 czerwca" dotyczyć będzie obowiązkowego wdrożenia systemów: Biuletynu Informacji Publicznej, obiegu dokumentów oraz podpisu elektronicznego stworzy uczestnikom możliwość przedstawienia swojego stanowiska i konsultowania własnych zamierzeń z przedstawicielami administracji centralnej odpowiedzialnymi za realizację projektu Nowy BIP, pracownikami naukowymi zajmującymi się tematyką informacji publicznej, a także samorządowymi liderami we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań związanych z Biuletynem Informacji.

Tak skonstruowany program ma pomóc w znalezieniu odpowiedzi na pytania dlaczego przez 16 lat nie dorobiliśmy się konsekwentnej wizji e-Polski ; czy polską klasę polityczną stać na „innowacyjny przełom” w myśleniu o kraju; jakie cele stawiamy sobie na lata 2007-2010 myśląc o modernizacji państwa; dlaczego politycy nie chcą „nauczyć się” społeczeństwa informacyjnego i dlaczego polskie prawo wciąż przeszkadza w modernizacji kraju.

Szczegółowy program znajduje się na stronach: http://konferencja2006.mwi.pl

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)