Trwa ładowanie...
d153lpe
d153lpe
x-news/TVN 24

Jubileuszowa kwesta na Starych Powązkach

250 przedstawicieli świata kultury, życia społecznego i politycznego uczestniczy w 40. jubileuszowej dwudniowej kweście na renowację zabytków stołecznych Starych Powązek. Fundusze są zbierane m.in. na odnowienie Al. Zasłużonych. W tym samym czasie, Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje kwestę na rzecz odnowienia zaniedbanych i zniszczonych powstańczych mogił i miejsc pamięci. Kwestujący zebrali już ponad 160 tys. zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d153lpe

Warszawiacy, jak co roku, już od rana licznie odwiedzają Cmentarz Powązkowski. Na nagrobkach płoną już pierwsze znicze, odwiedzający przynoszą kwiaty. Panuje atmosfera ciszy, modlitwy i zadumy.

Stare Powązki to miejsce pochówku wielu wybitnych postaci, zasłużonych dla kultury i narodu, uczestników powstań i wojen. Spoczywają tu m.in. lotnicy Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura, autor "Mitologii" Jan Parandowski, reżyser teatralny Stefan Jaracz, poeta Leopold Staff i tenor Jan Kiepura. Symboliczne groby mają tu również prezydenci Ignacy Mościcki i Stefan Starzyński oraz przywódcy Państwa Polskiego Podziemnego.

d153lpe

Po latach wiele grobów wymaga renowacji, niekiedy nawet odbudowy. Datki na ten cel już od rana zbierają uczestnicy 40. już, odbywającej się corocznie w dniu Wszystkich Świętych, kwesty pod hasłem "Ratujmy zabytki Powązek".

Przez najbliższe dwa dni w kweście weźmie udział 250 osób za świata kultury, nauki, życia społecznego i politycznego. Uczestniczyć w niej będą znani aktorzy starszego pokolenia, m.in. Zofia Kucówna, Daniel Olbrychski, Olgierd Łukaszewicz i Krzysztof Kowalewski oraz młodsi adepci zawodu - Piotr Adamczyk, Mateusz Damięcki czy Magdalena Schejbal. Udział w kweście zapowiedziała także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Tradycyjnie w Al. Katakumbowej przed grobem Jerzego Waldorffa - pomysłodawcy kwesty - wystawiona została skarbonka, w której są już pierwsze datki. Jak co roku jest również prowadzona zbiórka na rzecz cmentarza na wileńskiej Rossie, gdzie pochowano serce marszałka Józefa Piłsudskiego.

Cmentarz Powązkowski powstał dzięki Melchiorowi Szymanowskiemu, który w 1790 r. ofiarował 2,4 ha gruntu (obecnie Powązki liczą ok. 43 ha) z przeznaczeniem na cmentarz katolicki. Pierwszym pochowanym na Powązkach był ksiądz Wincenty Bartłomiej Skrzetuski, którego pogrzeb odbył się w 1791 r. Na cmentarzu pochowano wielu znanych Polaków, poza wybitnymi twórcami z Al. Zasłużonych, spoczywają tam także m.in. Henryk Wieniawski i Krzysztof Kieślowski.

d153lpe

Jubileusz 40-lecia Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami organizującego kwestę patronatem objął prezydent Bronisław Komorowski.

Kwesta na rzecz renowacji mogił powstańczych

Swoją kwestę 1 i 2 listopada przeprowadza także Muzeum Powstania Warszawskiego. Celem zbiórki jest renowacja mogił powstańców warszawskich oraz członków Polskiego Państwa Podziemnego, a także odnowienie miejsc pamięci powstania. Jest prowadzona na Wojskowych Powązkach, Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli oraz przed Cmentarzem Bródnowskim.

Akcję można także wesprzeć wpłacając pieniądze do specjalnej skarbonki ustawionej w Muzeum Powstania Warszawskiego lub na numer konta 26 1060 0076 0000 3310 0019 6191.

d153lpe

Kwesta jest organizowana przez Muzeum od 2004 r. Co roku biorą w niej udział wolontariusze współpracujący z Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas obchodów 70. rocznicy wybuchu powstania fundusze zbierało ponad 160 osób.

Jak dotąd dzięki akcji udało się zebrać ponad 270 tys. zł. Dzięki datkom wyremontowano blisko 60 zniszczonych mogił powstańców warszawskich.

Do końca tego roku planowany jest remont ponad 60 kolejnych grobów powstańczych znajdujących się na Wojskowych Powązkach. Wykonanych ma być 21 nowych krzyży betonowych otoczonych opaskami oraz tablice epitafijne z piaskowca z tablicami ze znakiem Polski Walczącej. Betonowymi opaskami otoczone zostaną również 44 groby wyremontowane przez Muzeum w latach ubiegłych.

Jednym z grobów, który wymaga pilnej renowacji jest nagrobek plutonowego Lucjana Fludera ps. Topór, żołnierza zgrupowania Żywiciel, który zginął na pl. Wilsona we wrześniu 1944 r. Jego mogiła znajduje się na Wojskowych Powązkach.

d153lpe

Podziel się opinią

Share
d153lpe
d153lpe