Trwa ładowanie...
d1omfgz

Jubileusz "Matysiaków"

15 grudnia mija 45 lat radiowej powieści "Matysiakowie", nadawanej w programie I Polskiego Radia. Dotychczas nadano 2339 odcinków "Matysiaków". W ciągu 45 lat do redakcji nadeszło blisko 3 miliony listów od słuchaczy. Autorzy radiowej powieści stworzyli 250 postaci.

d1omfgz
d1omfgz

Pierwszy odcinek "Matysiaków" nadano 15 grudnia 1956 roku. Zaczynał się od liczenia pensji, którą przyniósł ojciec Józef Matysiak. I na Węgrów też dałem, Helenko... - tłumaczył się żonie. Zapis tej rozmowy znalazł się na wystawie zatytułowanej "Pomoc Polaków dla Węgrów w 56 roku." w Instytucie Węgierskim w 1994.

"Matysiakowie" są najdłuższą na świecie powieścią radiową. Jedyną przerwę w nadawaniu spowodował stan wojenny. Twórcy powieści zakładali, że audycja potrwa pół roku, najwyżej rok. Nie przypuszczali, że będzie gościć na antenie Polskiego Radia 45 lat. Jerzy Janicki, autor scenariusza, po śmierci współautorów: Stanisława Stampfla i Władysława Żesławskiego podjął współpracę z Janet Połtorzycką-Stampfl.

W chwili obecnej rośnie już czwarte pokolenie Matysiaków. Seniorzy rodu mieszkającego w Warszawie przy ulicy Dobrej 21 m. 6 - Helena i Józef nie żyją od wielu lat, bo odeszli aktorzy, którzy ich grali: Stanisława Perzanowska i Jan Ciecierski. Zmarł też Tadeusz Fijewski - Grzelak. Autorzy scenariusza musieli też rozwieść Gienka - Jerzy Bończak, wcześniej Stefan Friedmann, ponieważ jego radiowa żona, Barbara Klimkiewicz wyjechała z Polski.

Słuchacze pokochali Matysiaków. Kiedy w 1957 roku Matysiak ze Stachem narzekali, że nie mają pieniędzy by pojechać na ryby, w kilka dni potem nadszedł list od rybaka, który zapraszał ich do siebie na bezpłatne wczasy. Gdy ktoś z rodziny zachorował, poczta doręczała nieprzebrane ilości aspiryny, ziółek i soku malinowego. Kiedy przed laty leciwy, stary kawaler zaręczył się z panną Zosieńką, do redakcji Matysiaków wpłynąło 2812 listów pełnych troski: Co pan robi! To się dobrze nie skończy! I zaręczyny zostały zerwane.

Do tej pory w "Matysiakach" wystąpiło ponad 400 aktorów. Dzięki akcjom społecznym aktorów i autorów został między innymi zbudowany Dom Spokojnej Starości im. Matysiaków na warszawskiej Saskiej Kępie oraz wzniesiony pomnik Bolesława Prusa w Warszawie. W latach 60-tych powieści słuchało 12 milionów osób, obecnie blisko 2 miliony. (aka)

Zobacz także:
na stronach Polskiego Radia - Matysiakowie

d1omfgz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1omfgz
Więcej tematów