Trwa ładowanie...
ycipk-olyfii

Józef Szaniawski pochowany na Powązkach wojskowych

Na warszawskich Powązkach wojskowych pochowano Józefa Szaniawskiego. W ostatniej drodze publicyście, politologowi i wykładowcy akademickiemu towarzyszyły setki osób. W czasie pogrzebu doszło do incydentów z udziałem m.in. ojca Tadeusza Rydzyka. Według eKAI redemptorysta wezwał, aby "w Polsce skończyło się diabelstwo".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Msza odbyła się z oprawą wojskową
Msza odbyła się z oprawą wojskową (PAP, Fot: Grzegorz Jakubowski)
ycipk-olyfii

W ceremonii z oprawą wojskową wzięli udział członkowie rodziny, znajomi, a także osoby, które nie spotkały go osobiście, ale ceniły jego pracę i postawę w życiu. Józef Szaniawski od 1973 roku współpracował z Radiem Wolna Europa. Przez 11 lat napisał i przesłał dla rozgłośni ponad pół tysiąca korespondencji. W latach 70. i 80. prowadził działalność niepodległościową. Działał przeciw wpływom radzieckim w Polsce i na rzecz integracji Polski z NATO. Był pełnomocnikiem i przyjacielem pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Swoimi staraniami doprowadził do rehabilitacji Kuklińskiego w świetle prawa.

W 1985 roku sąd wojskowy skazał go na 10 lat więzienia. Był przetrzymywany w więzieniach na warszawskim Mokotowie i w Barczewie. Uniewinniony przez Sąd Najwyższy, wyszedł na wolność w 1989 roku. Sąd Najwyższy określił go jako ostatniego więźnia politycznego PRL. Józef Szaniawski zginął 4 września w Tatrach. Miał 68 lat.

"Hańba!"

ycipk-olyfii

Podczas celebrowanej przez blisko 40 kapłanów - wśród nich był m.in. o. Tadeusz Rydzyk - mszy pogrzebowej doszło do incydentu. Część uczestników uroczystości nie dała dojść do głosu przedstawicielowi prezydenta Janowi Lityńskiemu, który chciał odczytać decyzję prezydenta o przyznaniu Szaniawskiemu pośmiertnie Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Krzyczeli: "Hańba, hańba!".

Główny celebrans biskup Piotr Jarecki zareagował, przytaczając słowa Benedykta XVI o szacunku dla każdego człowieka. Papież wygłosił te słowa wczoraj podczas swej wizyty w Libanie.

O. Rydzyk o prof. Szaniawskim

Przemówienie ojca Rydzyka - jak donosi eKAI - zostało powitane owacyjnie. Redemptorysta mówił m.in., że radio Maryja i telewizja TRWAM wiele zawdzięczają prof. Szaniawskiemu. O. Rydzyk wezwał też, aby "w Polsce skończyło się diabelstwo".

ycipk-olyfii

Bp Jarecki zareagował i na te słowa. Powiedział m.in., że chrześcijanin powinien swoim życiem przede wszystkim dawać świadectwo.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-olyfii

ycipk-olyfii
ycipk-olyfii