Trwa ładowanie...

Józef Oleksy o tajnym głosowaniu w sejmie: Kamiński ma haki na PO? "To nokaut"

- Nie wierzę w ani jedno słowo Mariusza Kamińskiego. Do wystąpienia przed posłami wybrał sobie jedną, ograną sprawę willi Aleksandra Kwaśniewskiego, bo walenie w Kwaśniewskiego jest modne. Pozostałe afery, w tym te związane ze sposobem działania CBA, zamiótł pod dywan – mówi WP.PL Józef Oleksy, były premier, komentując wczorajsze głosowanie nad odebraniem immunitetu Mariuszowi Kamińskiemu, byłemu szefowi CBA. Dodaje, że wczorajsze głosowanie to triumf PiS.

Share
Józef Oleksy o tajnym głosowaniu w sejmie: Kamiński ma haki na PO? "To nokaut"
Źródło: WP.PL, fot: Marcin Gadomski
d4f35dq

Wtorkowe głosowanie było poprzedzone tajnym posiedzeniem sejmu, podczas którego były szef CBA dowodził, że zarzut, który chciała mu postawić Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga, a który mówi o przekroczeniu uprawnień podczas czynności operacyjnych Biura, w czasach, kiedy nim kierował, nie jest uzasadniony.

Kamiński zachował immunitet

Za odebraniem immunitetu byłemu szefowi CBA głosowało wczoraj 216 posłów, przeciw 160 , a 46 osób wstrzymało się od głosu. Kamiński nie stracił uprawnień dzięki nieobecności 18 posłów Platformy Obywatelskiej oraz sprzeciwowi siedmiu parlamentarzystów PO.

Skąd rozdźwięk w Platformie? Jedni tłumaczyli, że nie przeczytali argumentów prokuratury, inni, że nie znali stanowiska szefostwa klubu. Sekretarz generalny PO zachowanie posłów Platformy Obywatelskiej tłumaczył „niefrasobliwością i przedwczesnym rozprężeniem przed wakacjami”.

d4f35dq

Czym przekonał posłów?

Julia Pitera przyznała, że parlamentarzyści byli "wstrząśnięci" tym, co powiedział Mariusz Kamiński. Zbigniew Girzyński wyjaśnił, że były szef CBA opowiadał o sprawie willi Aleksandra i Jolanty Kwaśniewskich w Kazimierzu Dolnym. „Kwaśniewscy próbowali sprzedać dom za pomocą człowieka słupa. Rozmowa brzmiała jak ze świata przestępczego – ujawnił w rozmowie z TVN24 poseł PiS.

- Podstawiona kobieta w rozmowie telefonicznej mówiła żonie byłego prezydenta, że może sprzedać "buty" za 310 zł, a nie za 350 (podstawiony przez CBA pośrednik chciał obniżyć cenę domu z 3,5 mln zł na 3,1 mln zł - red.), a gdy ta przystała na tę propozycję, zasugerowała kobiecie, by pamiętała, że buty mają być w rozmiarze europejskim, po czym ta udała się z pieniędzmi do kantoru - relacjonował słowa Mariusza Kamińskiego poseł Girzyński.

Kamiński: Tusk pochwalił funkcjonariuszy za akcję w Kazimierzu

Sam Kamiński mówił we wtorek, że Donald Tusk wiedział o operacji w Kazimierzu, a funkcjonariusze CBA dostali pochwałę od premiera, co więcej zwiększył on też budżet operacyjny CBA o 6 mln złotych w uznaniu rozmachu działań operacyjnych.

CBA zainteresowało się Kwaśniewskimi po rozmowie Józefa Oleksego z Aleksandrem Gudzowatym w 2006 r., która wyszła na jaw rok później. Oleksy mówił w niej m.in. o nabyciu przez Kwaśniewskich willi w Kazimierzu nad Wisłą. Rzecz w tym, że według niego Kwaśniewscy zakupili ją ze środków ukrytych przed fiskusem. CBA prześwietliło oświadczenie majątkowe Kwaśniewskiego. Jak się okazało, nie widniał tam zapis o posiadaniu domu w Kazimierzu. W 2009 roku rozpoczęto specjalną akcję, w której brał udział Tomasz Kaczmarek, znany jako agent Tomek.

d4f35dq

Józef Oleksy przypomina, że Kwaśniewskim nie zdołano niczego udowodnić a sprawę umorzono. – Dziwi mnie, że posłowie tak są zszokowani wczorajszym wystąpieniem Kamińskiego. Przecież sprawa jest stara i ograna. Dziennikarze napisali o niej wszystko. Rozumiem, że wałkowanie znów tej kwestii jest próbą odwrócenia uwagi od innych, znacznie poważniejszych, miliardowych afer, jak choćby tzw. infoafera (dot. nieprawidłowości w przetargach z lat 2007-2010 na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów i Usług Informatycznych byłego MSWiA oraz KGP – przyp. red.) - mówi Oleksy.

Oleksy: odgrzewanie starych kotletów jest niepoważne

- Dlaczego były szef CBA wcześniej nie działał z takim rozmachem? Skoro aż tyle wie, mógł się podzielić wcześniej swoją wiedzą, wystąpić w sejmie. Odgrzewanie starych kotletów jest niepoważne - mówi. Na pytanie, czy Kamiński próbuje maskować afery dotyczące polityków PO i PiS, mówi: - Myślę, że wiele osób, w tym Donald Tusk, boi się o swoją skórę. Zresztą sam Kamiński mówił o tym, że wyczuwa niepokój w szeregach PO. I świetnie to wykorzystuje – mówi WP.PL Oleksy.

W jego opinii, wczorajsze głosowanie jest triumfem PiS. – To nokaut. Pan Kamiński świętował wczoraj swój sukces, bo doprowadził do rozłamu w PO podczas głosowania – mówi.

- Według mnie wszystko było ukartowane. Nie przekonują mnie wymówki posłów PO, którzy uratowali Kamińskiego. Sądzę, że chodziło o to, by nie wywlekać innych, kompromitujących Platformę spraw, nie powoływać kolejnych komisji śledczych. Myślę, że premier doskonale zdawał sobie sprawę z tego, jak będzie wyglądało głosowanie. Dlatego nie sądzę, by jego zdziwiona mina była szczera – mówi Oleksy.

d4f35dq

Podziel się opinią

Share
d4f35dq
d4f35dq
Więcej tematów