ŚwiatJohn McCain może zostać patronem nowej siedziby NATO

John McCain może zostać patronem nowej siedziby NATO

Nowa siedziba NATO w Brukseli może zostać nazwana po zmarłym niedawno Johnie McCainie. Za takim rozwiązaniem opowiadają się trzej byli sekretarze generalni Sojuszu.

John McCain może zostać patronem nowej siedziby NATO
Źródło zdjęć: © PAP/EPA
Maciej Deja

Anders Fogh Rasmussen, George Robertson oraz Javier Solana napisali list otwarty, w którym przekonują, że niewiele rzeczy symbolizuje główne wartości NATO lepiej niż życie i praca Johna McCaina. Były amerykański senator i kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta zmarł w minionym tygodniu w wieku 81 lat.

"Mimo że był amerykańskim senatorem, w Europie wszyscy uważaliśmy go za jednego z nas" - napisali byli sekretarze.

Rzeczniczka Sojuszu Oana Lungescu stwierdziła, że pomysł ten będzie rozważony. Zapewniła także, że obecny sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ma "ogromny szacunek" do McCaina. Jako pierwszy z propozycją nazwania nowej siedziby Sojuszu imieniem zmarłego polityka wyszedł brytyjski parlamentarzysta Tom Tugendhat.

Kompleks budynków wybudowany kosztem niemal 1,5 miliarda dolarów oddano do użytku w tym roku.

John McCain - bohater naszych czasów

W lipcu 2017 roku u McCaina zdiagnozowano raka mózgu - glejaka wielopostaciowego. W piątek, jego rodzina poinformowała, że "z typową dla siebie siłą woli zdecydował się przerwać terapię". Zmarł w swoim domu, w otoczeniu najbliższych. 29 sierpnia skończyłby 82 lata.

W 1967 r. podczas wojny w Wietnamie McCain został zestrzelony nad Hanoi i przez 6 lat (do roku 1973 r.) był przetrzymywany jako jeniec wojenny. Mimo ciężkich tortur nie ujawnił żadnej informacji poza swoimi danymi oraz stopniem wojskowym.

Dwukrotnie ubiegał się o prezydenturę. W 2000 r. przegrał zaciętą walkę o nominację na kandydata na prezydenta z ramienia Partii Republikańskiej z George'em W. Bushem. W 2008 r. uzyskał tę nominację, ale przegrał ostateczną rozgrywkę z demokratą Barackiem Obamą.

Interesował się Polską

Był zwolennikiem aktywnego zaangażowania USA na świecie i w NATO, gorącym zwolennikiem przyjęcia Polski do NATO, a następnie zwiększenia wojskowej pomocy dla sił zbrojnych Polski, Estonii, Litwy i Łotwy oraz budowy tarczy rakietowej w Europie. Uważał, że należy wywierać presję na Rosję w związku z sytuacją na Ukrainie.

John McCain był także orędownikiem zniesienia wiz dla Polaków. Bacznie obserwował to, co dzieje się w Polsce. W lutym 2016 roku był jednym z trzech senatorów, którzy podpisali się pod listem otwartym do ówczesnej premier Beaty Szydło, w którym wyrazili zaniepokojenie działaniami rządu PiS, dotyczącymi mediów publicznych oraz Trybunału Konstytucyjnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)