Trwa ładowanie...
d3kaakj

John McCain może zostać patronem nowej siedziby NATO

Nowa siedziba NATO w Brukseli może zostać nazwana po zmarłym niedawno Johnie McCainie. Za takim rozwiązaniem opowiadają się trzej byli sekretarze generalni Sojuszu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
John McCain może zostać patronem nowej siedziby NATO w Brukseli
John McCain może zostać patronem nowej siedziby NATO w Brukseli (PAP/EPA)
d3kaakj

Anders Fogh Rasmussen, George Robertson oraz Javier Solana napisali list otwarty, w którym przekonują, że niewiele rzeczy symbolizuje główne wartości NATO lepiej niż życie i praca Johna McCaina. Były amerykański senator i kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta zmarł w minionym tygodniu w wieku 81 lat.

"Mimo że był amerykańskim senatorem, w Europie wszyscy uważaliśmy go za jednego z nas" - napisali byli sekretarze.

Rzeczniczka Sojuszu Oana Lungescu stwierdziła, że pomysł ten będzie rozważony. Zapewniła także, że obecny sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ma "ogromny szacunek" do McCaina. Jako pierwszy z propozycją nazwania nowej siedziby Sojuszu imieniem zmarłego polityka wyszedł brytyjski parlamentarzysta Tom Tugendhat.

d3kaakj

Kompleks budynków wybudowany kosztem niemal 1,5 miliarda dolarów oddano do użytku w tym roku.

John McCain - bohater naszych czasów

W lipcu 2017 roku u McCaina zdiagnozowano raka mózgu - glejaka wielopostaciowego. W piątek, jego rodzina poinformowała, że "z typową dla siebie siłą woli zdecydował się przerwać terapię". Zmarł w swoim domu, w otoczeniu najbliższych. 29 sierpnia skończyłby 82 lata.

d3kaakj

W 1967 r. podczas wojny w Wietnamie McCain został zestrzelony nad Hanoi i przez 6 lat (do roku 1973 r.) był przetrzymywany jako jeniec wojenny. Mimo ciężkich tortur nie ujawnił żadnej informacji poza swoimi danymi oraz stopniem wojskowym.

Dwukrotnie ubiegał się o prezydenturę. W 2000 r. przegrał zaciętą walkę o nominację na kandydata na prezydenta z ramienia Partii Republikańskiej z George'em W. Bushem. W 2008 r. uzyskał tę nominację, ale przegrał ostateczną rozgrywkę z demokratą Barackiem Obamą.

Interesował się Polską

d3kaakj

Był zwolennikiem aktywnego zaangażowania USA na świecie i w NATO, gorącym zwolennikiem przyjęcia Polski do NATO, a następnie zwiększenia wojskowej pomocy dla sił zbrojnych Polski, Estonii, Litwy i Łotwy oraz budowy tarczy rakietowej w Europie. Uważał, że należy wywierać presję na Rosję w związku z sytuacją na Ukrainie.

Zobacz także: List amerykańskich senatorów do premier Szydło. Sygnał alarmowy dla PiS

John McCain był także orędownikiem zniesienia wiz dla Polaków. Bacznie obserwował to, co dzieje się w Polsce. W lutym 2016 roku był jednym z trzech senatorów, którzy podpisali się pod listem otwartym do ówczesnej premier Beaty Szydło, w którym wyrazili zaniepokojenie działaniami rządu PiS, dotyczącymi mediów publicznych oraz Trybunału Konstytucyjnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3kaakj

Podziel się opinią

Share
d3kaakj
d3kaakj