Trwa ładowanie...
d3j3cyb
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

John Kerry: USA i Turcja pracują nad zamknięciem północnej granicy Syrii

Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry poinformował, że USA i Turcja pracują wspólnie nad procesem zamykania północnej granicy Syrii, który jest bliski końca - do uszczelnienia pozostało 98 km.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
John Kerry
John Kerry (AFP, Fot: WIN MCNAMEE/GETTY IMAGES NORTH AMERICA)
d3j3cyb

- 75 proc. granicy (tureckiej) z północną Syrią zostało zamkniętych. Rozpoczynamy wraz z Turkami operację polegającą na zamknięciu pozostałych 98 km - powiedział Kerry w wywiadzie dla telewizji CNN. Sekretarz Stanu USA przebywa we wtorek w Paryżu, gdzie złoży hołd ofiarom piątkowych zamachów terrorystycznych.

Region, w którym uszczelniana będzie granica, jest obecnie kontrolowany przez radykalnych islamistów. USA i Turcja liczą na to, że zablokowanie przejść na tym odcinku pozbawi dżihadystów możliwości korzystania z bardzo dochodowych szlaków przemytniczych.

O zamknięcie granicy apelowała od bardzo dawna Ankara. W ubiegłym tygodniu premier Turcji Ahmet Davutoglu ponownie wezwał do utworzenia strefy buforowej w Syrii na granicy z Turcją i odsunięcie od władzy syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. Kryzys w Syrii będzie rozwiązany, gdy syryjscy uchodźcy będą mogli wrócić do swojej ojczyzny - powiedział wówczas Davutoglu.

Syria i trwający w tym kraju od 2011 roku konflikt zbrojny był jednym z głównych tematów szczytu przywódców państw G20 w Antalyi na południu Turcji, który zakończył się w poniedziałek.

d3j3cyb

Podziel się opinią

Share

d3j3cyb

d3j3cyb
Więcej tematów