Trwa ładowanie...

John Kerry: USA i Turcja pracują nad zamknięciem północnej granicy Syrii

Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry poinformował, że USA i Turcja pracują wspólnie nad procesem zamykania północnej granicy Syrii, który jest bliski końca - do uszczelnienia pozostało 98 km.

Share
John Kerry: USA i Turcja pracują nad zamknięciem północnej granicy Syrii
Źródło: AFP, Fot: WIN MCNAMEE/GETTY IMAGES NORTH AMERICA
d38jf7w

- 75 proc. granicy (tureckiej) z północną Syrią zostało zamkniętych. Rozpoczynamy wraz z Turkami operację polegającą na zamknięciu pozostałych 98 km - powiedział Kerry w wywiadzie dla telewizji CNN. Sekretarz Stanu USA przebywa we wtorek w Paryżu, gdzie złoży hołd ofiarom piątkowych zamachów terrorystycznych.

Region, w którym uszczelniana będzie granica, jest obecnie kontrolowany przez radykalnych islamistów. USA i Turcja liczą na to, że zablokowanie przejść na tym odcinku pozbawi dżihadystów możliwości korzystania z bardzo dochodowych szlaków przemytniczych.

d38jf7w

O zamknięcie granicy apelowała od bardzo dawna Ankara. W ubiegłym tygodniu premier Turcji Ahmet Davutoglu ponownie wezwał do utworzenia strefy buforowej w Syrii na granicy z Turcją i odsunięcie od władzy syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. Kryzys w Syrii będzie rozwiązany, gdy syryjscy uchodźcy będą mogli wrócić do swojej ojczyzny - powiedział wówczas Davutoglu.

Syria i trwający w tym kraju od 2011 roku konflikt zbrojny był jednym z głównych tematów szczytu przywódców państw G20 w Antalyi na południu Turcji, który zakończył się w poniedziałek.

d38jf7w

Podziel się opinią

Share
d38jf7w
d38jf7w
Więcej tematów