Trwa ładowanie...

John Bercow odchodzi. Spiker Izby Gmin wskazał prawdopodobny termin

John Bercow od czerwca 2009 roku pełni urząd spikera Izby Gmin. Teraz zapowiedział, że dzień wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej albo dzień nowych wyborów w Zjednoczonym Królestwie będzie datą jego odejścia ze stanowiska.

John Bercow odchodzi. Spiker Izby Gmin wskazał prawdopodobny terminŹródło: East News
d21dr0i
d21dr0i

W Wielkiej Brytanii sytuacja jest bardzo napięta. Premier Boris Johnson podjął decyzję o złożeniu w parlamencie wniosku o przedterminowe wybory.

W środę Izba wniosek ten odrzuciła, popierając zarazem - dzięki rozłamowcom z Partii Konserwatywnej Johnsona - projekt ustawy otwierającej drogę do zablokowania bezumownego brexitu i opóźnienia wyjścia z UE do 31 stycznia 2020 roku.

W poniedziałek wieczorem Izba Gmin ma po raz drugi głosować nad wnioskiem premiera Borisa Johnsona.

d21dr0i

Niezależnie od wyniku głosowania John Bercow zapowiedział, że termin 31 października (wskazywany jako dzień brexitu) albo data nowych wyborów w Zjednoczonym Królestwie, będą w jego ocenie "najbardziej demokratycznym" i wyrządzającym "najmniej zamieszania" momentem na odejście.

Zobacz też: Konwencje PiS i KO. Rożnica bije po oczach

Bercow dodał, że pełnienie roli spikera było dla niego "najwyższym zaszczytem i przywilejem". Przez większość kariery był związany z Partią Konserwatywną, lecz zgodnie z przepisami, jako spiker jest teraz politykiem bezpartyjnym.

Opóźnienie brexitu może zmienić układ sił

Sondaże wskazują, że przedterminowe wybory mogłyby nie tylko nie rozwiązać obecnego kryzysu, ale nawet go pogłębić. Żadna przewidywalna kombinacja ugrupowań raczej nie może liczyć na większość w Izbie Gmin. To z kolei może doprowadzić do kolejnych wyborów.

d21dr0i

Ciekawe, że jeśli Zjednoczone Królestwo nadal będzie członkiem UE, wyborcy planują zmienić swoje preferencje wyborcze. O ile przed 31 października na rządzącą Partię Konserwatywną chciałoby zagłosować 37 proc. wyborców, a na będącą jej głównym rywalem po prawej stronie sceny politycznej Partię Brexitu - ledwie 9 proc., to w razie opóźnienia brexitu liczby te zmieniają się odpowiednio na 28 proc. i 18 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d21dr0i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21dr0i
Więcej tematów