Trwa ładowanie...

Joe Biden: USA w 100 proc. wypełniają swe zobowiązania sojusznicze

• Joe Biden: USA są całkowicie zaangażowane w wypełnianie zobowiązań NATO
• Wiceprezydent USA dodał, że chodzi zwłaszcza o obronę członków Sojuszu
• Biden odciął się od słów Donalda Trumpa, który chce "dogadywać się" z Rosją
• Amerykański wiceprezydent przebywa w stolicy Łotwy, Rydze
• Tematem wizyty Bidena są kwestie bezpieczeństwa i stosunki z Rosją

d2gzi8c
d2gzi8c

- Jesteśmy całkowicie, dokładnie i w 100 proc. zaangażowani w wypełnianie naszych natowskich zobowiązań, w tym zwłaszcza (zobowiązań wynikających) z artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego o przyjściu z pomocą każdemu krajowi będącemu obiektem agresji - powiedział Biden. - Chcę, aby to było całkowicie jasne dla wszystkich ludzi w państwach bałtyckich - podkreślił.

Jak zauważył, komentarze kandydata Republikanów w listopadowych wyborach prezydenckich w USA, Donalda Trumpa, na temat NATO nie powinny być brane poważnie. Trump wielokrotnie powtarzał, że NATO jest "organizacją przestarzałą" i oświadczył, że pod jego rządami USA przyjdą z pomocą zaatakowanym krajom bałtyckim tylko wtedy, jeśli wypełnią one finansowe zobowiązania wobec Ameryki. Mówił też, że "dogada się" z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem i sugerował, że aneksja Krymu była uzasadniona.

Biden przebywa z wizytą na Łotwie, gdzie spotyka się z prezydentami trzech państw bałtyckich: Łotwy, Litwy i Estonii. Tematem rozmów są kwestie bezpieczeństwa regionalnego oraz stosunki z Rosją.

W trakcie obecnej podróży europejskiej, która potrwa do 25 września, wiceprezydent USA odwiedzi jeszcze Turcję i Szwecję.

d2gzi8c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gzi8c
Więcej tematów