Joanna Mucha może stracić immunitet? Chodzi o sprawę sprzed lat
Prokuratura złożyła wniosek o uchylenie immunitetu byłej posłance Platformy Obywatelskiej. Joanna Mucha, kierując przed laty Ministerstwem Sportu, miała bezprawnie wydać środki publiczne na organizację koncertu Madonny na Stadionie Narodowym w Warszawie.
Wniosek prokuratury w sprawie Joanny Muchy (obecnie posłanki Polski 2050) miał trafić do Sejmu we wtorek.
- Prokuratura Okręgowa w Warszawie zamierza przedstawić jej zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych w czasie, kiedy sprawowała funkcję Ministra Sportu i Turystyki. Rezultatem jej działań była utrata przez Skarb Państwa co najmniej 4,7 mln w związku z organizacją koncertu piosenkarki Madonny na Stadionie Narodowym w Warszawie - podała Prokuratura Krajowa, cytowana przez portal tvp.info.
Mucha straci immunitet? Chodzi o prawie 6 mln złotych
Mucha kierowała Ministerstwem Sportu w latach 2011-2013 w czasach rządów koalicji PO-PSL. Zdaniem śledczych, jako minister zdecydowała wtedy o przekazaniu 5,9 mln zł z rezerwy celowej resortu na organizację koncertu Madonny na Stadionie Narodowym w Warszawie. Według prokuratury środki te zostały wydane wbrew przeinaczeniu, jakim było upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży oraz wydatki związane z organizacją Euro 2012.
Zobacz też: Joanna Mucha może stracić immunitet. Giertych nie przebiera w słowach i ma dla posłanki radę
- Podjęła taką decyzję, choć zgodnie z prawem środki z rezerwy celowej mogły być wydane wyłącznie na cel określony w rezerwie, a do kompetencji Ministra Sportu i Turystyki nie należało organizowanie koncertów muzyki rozrywkowej - przekonuje prokuratura.
Mucha miała też zgodzić się, by Narodowe Centrum Sportu udostępniło na potrzeby koncertu prywatnej firmie pomieszczenia na terenie Stadionu Narodowego, choć nie mogło prowadzić działalności innej niż ta związana z organizacją piłkarskich Mistrzostw Europy.
Prawnicy pracujący wówczas przy organizacji Euro 2012 mieli też zwracać uwagę na tą kwestę. Jednak Mucha - jak twierdzi prokuratura - zignorowała te głosy.
Prokuratura przypomina też, że do podobnych wniosków w tej sprawie już w 2013 roku doszła Najwyższa Izba Kontroli, pisząc, że "działania Ministerstwa Sportu i Turystyki przy organizacji koncertu były niegospodarne i niecelowe, a w ich wyniku Skarb Państwa poniósł szkodę majątkową w wielkich rozmiarach".
Czytaj też:
Źródło: tvp.info