Trwa ładowanie...
dwd1css

Joanna Lichocka: dziś pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym

Joanna Lichocka (PiS) w #dziejesienazywo poinformowała, że we wtorek o godz. 15 odbędzie się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Share
dwd1css

Zdaniem posłanki PiS Trybunał poprzez zaangażowanie w spór polityczny stracił swoją pozycję i bezstronność. - Teraz w interesie polskiej racji stanu jest nowa ustawa o TK i odbudowa prestiżu tej instytucji zniszczonej przez PO i prof. Rzeplińskiego - mówiła Lichocka.

Zdaniem Joanny Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej PiS zapomina o czasie na debatę. - Rządząca większość w ogóle nie zwraca uwagi na opinię różnych instytucji, fachowców, ludzi z różnych opcji. Prezydent Andrzej Duda kompletnie ignoruje opinię środowiska, z którego się wywodzi - tłumaczyła.

Nowelizacja rozwiąże spór wokół TK?

Według polityków PiS, receptą na rozwiązanie sytuacji powstałej wokół wyboru sędziów TK i funkcjonowania Trybunału, ma być kolejna nowelizacja ustawy o TK. Taką - jak to określił - "naprawczą" ustawę zapowiedział w piątek w TV Republika prezes PiS Jarosław Kaczyński.

dwd1css

Poseł PiS Jacek Sasin nie wykluczył w poniedziałek, że znajdzie się w niej zapis o obowiązku rozpatrywania spraw przez TK w pełnym składzie. Politycy PiS nie wykluczyli, że projektem nowelizacji może zająć się Sejm w tym tygodniu.

- Trwają prace nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym. One, myślę, skończą się niedługo, wtedy projekt zostanie skierowany do Sejmu. Tyle narosło wokół Trybunału konfliktów sporów, niejasności, pretensji, zarzutów, uwag, że uznaliśmy, że to będzie najlepsza droga, żeby to rozstrzygnąć - powiedział szef klubu PiS Ryszard Terlecki dziennikarzom.

Zapytany, czy projekt zostanie złożony na dwudniowym posiedzeniu, odpowiedział: "myślę, że to będzie na tym posiedzeniu". Dodał, że nie sądzi, aby projekt został złożony we wtorek.

dwd1css

Podziel się opinią

Share
dwd1css
dwd1css
Więcej tematów