Trwa ładowanie...
d2b7n4h

Jewgienij Witiszko, ekolog skazany za krytykę olimpiady w Soczi, podjął głodówkę

Rosyjski ekolog Jewgienij Witiszko, skazany na trzy lata więzienia za krytykę negatywnego wpływu igrzysk w Soczi na środowisko naturalne, prowadzi protest głodowy - podała jego organizacja. Tego dnia zatrzymano też w Soczi stronnika ekologa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jewgienij Witiszko
Jewgienij Witiszko (AFP, Fot: Mikhail Mordasov)
d2b7n4h

Ekologiczna Wachta Północnego Kaukazu (EkoWachta) poinformowała, że Witiszko rozpoczął głodówkę, gdy sąd w Krasnodarze odrzucił w środę jego apelację i utrzymał w mocy karę więzienia.

Przeciwko uwięzieniu Witiszki w kolonii karnej protestował w poniedziałek w centrum Soczi Dawid Chakim, którego zatrzymała policja. Na Twitterze pojawiło się zdjęcie Chakima z tabliczką z napisem "Wolność dla Jewgienija Witiszki" obok olimpijskiego logo.

Witiszko, który jest geologiem, został skazany w roku 2012 na trzy lata więzienia w zawieszeniu za zniszczenie ogrodzenia wokół rezydencji gubernatora Kraju Krasnodarskiego, wzniesionej na obszarze chronionym. Wyrok odwieszono pod koniec 2013 roku, sąd uznał, że ekolog nie respektuje warunków zawieszenia kary. W środę sąd odrzucił apelację ekologa.

Witiszko pracował nad raportem, który miał wykazać niekorzystny wpływ na środowisko przygotowań do igrzysk w Soczi. Na kilka dni przed otwarciem igrzysk ekologa skazano na 15 dni aresztu za chuligaństwo - zarzucono mu przeklinanie w miejscu publicznym.

Stronnicy Witiszki utrzymują, że ekologa ukarano za informacje o problemach środowiska wywołanych przez igrzyska.

d2b7n4h

Podziel się opinią

Share
d2b7n4h
d2b7n4h
Więcej tematów