Polska"Jeszcze w lipcu rozwiążemy spór Giertych-Ujazdowski"

"Jeszcze w lipcu rozwiążemy spór Giertych-Ujazdowski"

O godz. 15 premier Jarosław Kaczyński
spotka się z ministrem kultury Kazimierzem M. Ujazdowskim -
poinformował rzecznik rządu Jan Dziedziczak. Podkreślił, że
spór Ujazdowskiego z szefem MEN Romanem Giertychem dotyczący
kanonu lektur z pewnością zostanie rozwiązany lipcu.

"Jeszcze w lipcu rozwiążemy spór Giertych-Ujazdowski"
Źródło zdjęć: © Centrum Informacyjne Rządu

Jednak - jak zaznaczył Dziedziczak - "ponieważ sprawa nie jest nagląca, w najbliższych dniach nie będzie priorytetem premiera".

Rzecznik rządu wyjaśnił, że spotkanie było wcześniej zaplanowane, ale będzie okazją do tego, aby premier zapoznał się z argumentami ministra kultury w jego sporze z szefem resortu edukacji Romanem Giertychem.

Pytany o ewentualną dymisję któregoś z ministrów, Dziedziczak odpowiedział, że "nikt nie spodziewa się, żeby taka sprawa zakończyła się czyjąś dymisją".

We wtorek Giertych podpisał rozporządzenie wprowadzające nowy kanon lektur. Ujazdowski nazwał to "błędną decyzją".

Jak powiedział we wtorek Dziedziczak, ostateczną decyzję w sprawie nowego kanonu lektur podejmie premier po zapoznaniu się z argumentami obu stron.

Zgodnie z nowym kanonem uczniowie mieliby czytać obowiązkowo cztery powieści Henryka Sienkiewicza, "Pamięć i tożsamość" Jana Pawła II i "Cesarza" Ryszarda Kapuścińskiego.

W kanonie nie ma żadnego dzieła Witolda Gombrowicza. Jest zaś powieść Jana Dobraczyńskiego - "Listy Nikodema"; początkowo resort edukacji proponował także dwa inne utwory tego pisarza: "Marcin powraca z daleka" i "Cień ojca".

Uczniowie przeczytają też obowiązkowo nieomawiane wcześniej w szkołach: biografię Jana Pawła II "Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża" napisaną przez Pawła Zuchniewicza i książkę abp. Kazimierza Majdańskiego o losach księży, więźniów hitlerowskiego obozu w Dachau "Będziecie Moimi świadkami..."

Wśród lektur w szkołach ponadgimnazjalnych w poziomie podstawowym znalazły się fragmenty "Cierpień młodego Wertera" Johanna W. Goethego i "Innego świata" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, a w poziomie rozszerzonym "Szewcy" Witkacego i "Proces" Franza Kafki - w pierwszej wersji projektu rozporządzenia miało nie być tych tytułów wcale.

Kanon lektur na poziomie rozszerzonym został - o co zabiegało ministerstwo kultury - wzbogacony o wybrane utwory literatury emigracyjnej (Andrzeja Bobkowskiego lub Józefa Mackiewicza) oraz o książkę Wiesława Myśliwskiego "Kamień na kamieniu" lub (do wyboru) "Madame" Antoniego Libery.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)