Jeszcze można uniknąć grypy
Wkrótce możemy się spodziewać w Polsce
szczytu zachorowań na grypę i inne schorzenia dróg oddechowych.
Szczepienie pozwala jednak uniknąć grypy i jej powikłań -
powiedziała prof. Lidia Brydak, kierownik
Krajowego Ośrodka ds. Grypy.
Fala zachorowań na grypę, która przetacza się przez kraje Europy Południowej, a zwłaszcza przez Hiszpanię, Portugalię i Włochy, szybko zbliża się do nas. Już w najbliższych dniach może ona dotrzeć do Europy Środkowej, w tym do Polski.
Specjaliści zalecają szczepienia wszystkim osobom, które jeszcze z nich nie skorzystały. Nie ma żadnych ograniczeń dotyczących terminu, do którego można się szczepić - zaznaczyła prof. Brydak. Przeciwciała dla wirusa grypy są bowiem produkowane przez organizm już po siedmiu dniach od podania szczepionki i utrzymują się przez 12 miesięcy.
Spośród ponad 200 wirusów powodujących infekcje dróg oddechowych, wirus grypy szczególnie często wywołuje komplikacje - takie jak wtórne bakteryjne zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie ucha środkowego (grożące nawet głuchotą), zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia lub zapalenie opon mózgowych. Niektóre z powikłań są śmiertelnym zagrożeniem, zwłaszcza dla osób po 65. roku życia i małych dzieci.
Najlepiej byłoby, gdyby osoby z grup podwyższonego ryzyka poddały się szczepieniu jeszcze przed sezonem grypowym - od września do listopada - ale mogą one to zrobić także teraz. Oprócz osób starszych, do grupy podwyższonego ryzyka zalicza się dzieci w wieku od pół roku do 2 lat, które z powodu grypy bardzo często trafiają do szpitala.
Prof. Brydak zapewniła, że wszystkie zarejestrowane w Polsce szczepionki są tak samo dobre. Nie ma lepszych lub gorszych. Właśnie takie stosuje się obecnie na świecie. Szczepienia przeciw grypie nie są jednak u nas obowiązkowe i wykonuje się je na koszt pacjenta. Z tej przyczyny wiele osób starszych nie szczepi się, ponieważ ich na to nie stać.
W odpowiedzi na ten problem Biuro Polityki Zdrowotnej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy zainicjowało akcję bezpłatnych szczepień dla osób powyżej 65. roku życia. Szczepić się można w kilku Zakładach Opieki Zdrowotnej na terenie miasta.
Akcję rozpoczęto w październiku 2004 roku, ale z oferty skorzystało dotąd zaledwie 41 tys. osób i z przeznaczonych na akcję 4 mln złotych wydano tylko 800 tys.
Jak podkreśla prof. Brydak, szczepienie przeciw grypie daje wymierne korzyści ekonomiczne, gdyż jest tańsze od kosztów leczenia tej choroby i jej groźnych powikłań.