Trwa ładowanie...
d2mxvoj

"Jeszcze chwila na wojnie i bym z panią nie rozmawiała"

Tragedia dzieci, które przeżyły atak na szkołę w Biesłanie, eksperymenty na ludziach w północnokoreańskich obozach pracy, czy tajne operacje CIA - to tylko niektóre tematy filmów dokumentalnych Ewy Ewart. W tym roku została ona wyróżniona nagrodą im. Andrzeja Woyciechowskiego, przyznawaną dziennikarzom, którzy "mają odwagę łamać stereotypy i wykraczać poza schematy".

d2mxvoj
d2mxvoj

- Cieszę się, że mogłam się podzielić częścią mojego dorobku z polskimi widzami - powiedziała Ewart podczas uroczystości wręczania nagrody w warszawskiej "Zachęcie".

Ewa Ewart od 16 lat pracuje jako reżyserka i producentka filmów dokumentalnych dla brytyjskiej BBC. Wcześniej współpracowała z hiszpańską agencją informacyjną EFE oraz amerykańskim CBS News.

Skończyła iberystykę i wyjechała z Polski w latach 80. O Ewart zaczęło być głośno po wywiadzie z Michaiłem Gorbaczowem po nieudanym puczu Janajewa. Rozmawiała także m.in. z założycielem prawicowych kolumbijskich szwadronów śmierci AUC, Carlosem Castańo oraz bojownikami ETA. Jednak, jak sama mówi, najważniejsza była dla niej praca przy dokumencie „Dzieci Biesłanu”, za który była nominowana do nagrody Emmy.

Cykl dokumentów Ewy Ewart był emitowany od jesieni zeszłego roku na antenie TVN24.

d2mxvoj

Nagroda im. Andrzeja Woyciechowskiego jest przyznawana od 2005 roku dla uczczenia pamięci tego wybitnego dziennikarza i twórcy Radia ZET. Wyróżnianie nią są materiały, które „wpłynęły na świadomość Polaków, odkrywające przed nimi to, co wcześniej ukryte lub niedopowiedziane".

W poprzednich latach laureatami byli: Alicja Kos z programu TVN "Uwaga" i Wojciech Cieśla z "Rzeczpospolitej" za program "Wędliny drugiej świeżości" - afera Constaru; Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski za program "Teraz my" na temat odznaczenia Krzyżem Zesłańców Sybiru Generała Wojciecha Jaruzelskiego; Adam Wajrak za cykl materiałów "Rospuda” w "Gazecie Wyborczej” oraz Ewa Stankiewicz i Anna Ferens za film "Trzech Kumpli” wyemitowany w telewizji TVN.

Rozmawiali: Małgorzata Pantke i Paweł Orłowski Realizacja: Michał Mandziak

d2mxvoj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mxvoj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj