Trwa ładowanie...
dpl912y

"Jeszcze chwila na wojnie i bym z panią nie rozmawiała"

Tragedia dzieci, które przeżyły atak na szkołę w Biesłanie, eksperymenty na ludziach w północnokoreańskich obozach pracy, czy tajne operacje CIA - to tylko niektóre tematy filmów dokumentalnych Ewy Ewart. W tym roku została ona wyróżniona nagrodą im. Andrzeja Woyciechowskiego, przyznawaną dziennikarzom, którzy "mają odwagę łamać stereotypy i wykraczać poza schematy".

Share
dpl912y

- Cieszę się, że mogłam się podzielić częścią mojego dorobku z polskimi widzami - powiedziała Ewart podczas uroczystości wręczania nagrody w warszawskiej "Zachęcie".

Ewa Ewart od 16 lat pracuje jako reżyserka i producentka filmów dokumentalnych dla brytyjskiej BBC. Wcześniej współpracowała z hiszpańską agencją informacyjną EFE oraz amerykańskim CBS News.

Skończyła iberystykę i wyjechała z Polski w latach 80. O Ewart zaczęło być głośno po wywiadzie z Michaiłem Gorbaczowem po nieudanym puczu Janajewa. Rozmawiała także m.in. z założycielem prawicowych kolumbijskich szwadronów śmierci AUC, Carlosem Castańo oraz bojownikami ETA. Jednak, jak sama mówi, najważniejsza była dla niej praca przy dokumencie „Dzieci Biesłanu”, za który była nominowana do nagrody Emmy.

Cykl dokumentów Ewy Ewart był emitowany od jesieni zeszłego roku na antenie TVN24.

dpl912y

Nagroda im. Andrzeja Woyciechowskiego jest przyznawana od 2005 roku dla uczczenia pamięci tego wybitnego dziennikarza i twórcy Radia ZET. Wyróżnianie nią są materiały, które „wpłynęły na świadomość Polaków, odkrywające przed nimi to, co wcześniej ukryte lub niedopowiedziane".

W poprzednich latach laureatami byli: Alicja Kos z programu TVN "Uwaga" i Wojciech Cieśla z "Rzeczpospolitej" za program "Wędliny drugiej świeżości" - afera Constaru; Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski za program "Teraz my" na temat odznaczenia Krzyżem Zesłańców Sybiru Generała Wojciecha Jaruzelskiego; Adam Wajrak za cykl materiałów "Rospuda” w "Gazecie Wyborczej” oraz Ewa Stankiewicz i Anna Ferens za film "Trzech Kumpli” wyemitowany w telewizji TVN.

Rozmawiali: Małgorzata Pantke i Paweł Orłowski Realizacja: Michał Mandziak

dpl912y

Podziel się opinią

Share
dpl912y
dpl912y
Więcej tematów