"Jeszcze 300 oficerów WSI czeka na weryfikację"
Na wysłuchanie przed komisją weryfikacyjną
czeka jeszcze około 300 oficerów byłych Wojskowych Służb
Informacyjnych - powiedział były szef tej komisji
Antoni Macierewicz (PiS).
19.11.2007 | aktual.: 19.11.2007 12:47
Macierewicz w rozmowie z TVP1 ocenił, że wyznaczona przez b. premiera Jarosława Kaczyńskiego na 30 czerwca 2008 r. data zakończenia prac komisji jest właściwa. Ja myślałem, że nawet powinna być ona trochę bardziej odległa - mówił Macierewicz.
W niedzielę sekretarz stanu w kancelarii premiera odpowiedzialny za służby specjalne, Paweł Graś (PO), powiedział, że praca Komisji Weryfikacyjnej b. WSI trwa już "dosyć długo". Musimy zbadać, czy potrzebne jest jeszcze pół roku. Ja osobiście nie sadzę - mówił Graś.
Jest do wysłuchania jeszcze około 300 oficerów WSI. Wysłuchanych zostało ponad tysiąc - powiedział w poniedziałek Macierewicz.
Ja chcę powiedzieć, że większość tych żołnierzy WSI, która była dotychczas weryfikowana, została zweryfikowana pozytywnie, mniejszość negatywnie - dodał były szef komisji weryfikacyjnej WSI.
Według Macierewicza ocenieni negatywnie oficerowie to "po prostu szefostwo, kierownictwo, ludzie, którzy tworzyli twardy trzon". Zwykle zresztą, którzy byli szkoleni przez GRU w Moskwie. Ludzie, którzy przez te lata decydowali negatywnie o działalności WSI - powiedział.
Komisja weryfikacyjna sprawdza prawdziwość oświadczeń b. żołnierzy WSI, którzy chcieli pracować w nowych służbach - Służbie Kontrwywiadu Wojskowego i Służbie Wywiadu Wojskowego. Mieli oni napisać, czy wiedzieli o jakichś przestępstwach WSI lub sami w nich uczestniczyli. Za zatajenie prawdy lub podanie nieprawdy w takim oświadczeniu grozi do 8 lat więzienia.
Jak informował na początki listopada kpt. Karol Kopczyk z Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie (WPO), prokuratura prowadzi ponad 200 postępowań z doniesień komisji weryfikacyjnej.
Graś zapowiedział w niedzielę, że premier Donald Tusk zmieni 12 członków Komisji Weryfikacyjnej, których powołanie leży w gestii szefa rządu.
WSI przestały istnieć 30 września 2006 r. Powołanym w 1991 r. służbom zarzucano wiele nieprawidłowości, m.in. brak weryfikacji z lat PRL, szpiegostwo na rzecz Rosji, udział w aferze FOZZ, nielegalny handel bronią, tzw. dziką lustrację.