Polska"Jesteśmy zakładniczkami męskich fantazji"

"Jesteśmy zakładniczkami męskich fantazji"

Kobiety w polityce, kulturze, społeczeństwie obywatelskim, na rynku kapitałowym, a także zdrowie i edukacja kobiet, to niektóre z tematów drugiego dnia Kongresu Kobiet Polskich, który odbywa się w Warszawie. - Jesteśmy zakładniczkami męskich fantazji, ten Kongres jest po to, by nas urealnić - mówiła podczas Kongresu pisarka i publicystka Agnieszka Graff, która wzięła udział w ostatnim panelu plenarnym "Polska dla kobiet! Nasze wizje i postulaty".

"Jesteśmy zakładniczkami męskich fantazji"
Źródło zdjęć: © PAP

Graff zaapelowała, by wprowadzić dla mężczyzn parytety w sferze domowej. Zwróciła też uwagę na manifest feministów, napisany przez prof. Wiktora Osiatyńskiego, specjalnie dla uczestniczek kongresu.

Prof. Magdalena Środa przekonywała, że nie należy bać się zmian, tylko je oswajać. - Nie widzę żadnych zagrożeń płynących z wolności indywidualnej, jedyną granicą jest cierpienie drugiego człowieka. Nie wiem, jakie zagrożenie jest w tym, że kobieta sama decyduje o swoim macierzyństwie, dlaczego ta sfera musi być związana z naturą, a nie może podlegać indywidualnym wyborom - mówiła Środa.

Środa podkreśliła, że kobiety są grupą, która przez to, że przez lata była wykluczana z życia publicznego, potrzebuje wsparcia, by w nim w pełni uczestniczyć. - Potrzebne są specjalne mechanizmy, które prawdopodobnie będą miały charakter tymczasowy, później nie będą zapewne potrzebne, teraz jednak takie instrumenty jak parytety są niezbędne - mówiła.

Gościem specjalnym drugiego dnia Kongresu była pełnomocnik rządu USA ds. globalnych problemów kobiet Melanne Verveer. Kongres zakończy się po południu prezentacją wniosków i postulatów.

Podczas Kongresu odbyło się dziewięć paneli, podczas których dyskutowano o roli kobiet w rozmaitych dziedzinach życia. M.in. odbył się panel Kobiety 50+, "Aktywność zawodowa kobiet dojrzałych", w którym udział wzięła m.in. wiceminister pracy i polityki społecznej Agnieszka Chłoń-Domińczak. W panelu "Kobiety w kulturze" uczestniczyły m.in. Agnieszka Holland, Krystyna Janda, Manuela Gretkowska, Katarzyna Grochola i Kazimiera Szczuka.

Kongresowi towarzyszy także hyde park, gdzie odbywają się pokazy mody, prelekcje, prezentują się firmy kosmetyczne, hotele, a także fundacje zajmujące się problemami kobiet, na przykład Federacja Na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, fundacja "Rodzić po ludzku" i Porozumienie Kobiet 8 marca. Uczestniczki Kongresu, mogą także brać udział w warsztatach m.in. na temat mobbingu oraz manipulacji w relacjach interpersonalnych.

Dwudniowy kongres, który rozpoczął się w sobotę w Pałacu Kultury i Nauki, jest społecznym przedsięwzięciem zorganizowanym m.in. przez żonę b. prezydenta Jolantę Kwaśniewską, prezydent KPP Lewiatan Henrykę Bochniarz i prof. Magdalena Środę.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)