ŚwiatJest zgoda sędzi Kram - będą szybsze odszkodowania dla ofiar III Rzeszy Niemieckiej

Jest zgoda sędzi Kram - będą szybsze odszkodowania dla ofiar III Rzeszy Niemieckiej

Amerykańska sędzia Shirley Kram zaakceptowała w czwartek oddalenie pozwów przeciwko niemieckim bankom. Otwiera to drogę do rozpoczęcia wypłat odszkodowań dla pracowników przymusowych w III Rzeszy.

10.05.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Przed federalnym sądem okręgowym w Nowym Jorku toczyło się w czwartek posiedzenie w sprawie pozwu ocalonych z Holocaustu przeciw bankom niemieckim.

Kram, która w marcu oddaliła wniosek o oddalenie pozwu, ponownie rozpatrzyła wniosek adwokatów powodów o zmianę swojej decyzji. Jak powiedział przed rozprawą reprezentujący powodów mecenas Mark Rattner zaszły nowe okoliczności podważające wcześniejsze argumenty Kramm.

Zbiorowy pozew przeciw bankom niemieckim, oskarżanym o współudział w rabowaniu mienia ofiar eksterminacji Żydów, a pośrednio także korzystanie z pracy przymusowej i niewolniczej, jest ostatnim z serii pozwów, których odrzucenia domagają się rząd i przemysł niemiecki stawiając to jako warunek rozpoczęcia wypłat z funduszu odszkodowawczego wartości 10 mld marek.

Na podstawie porozumienia między rządami USA a Niemiec z lipca 2000 r., w zamian za utworzenie tego funduszu administracja amerykańska zobowiązała się zapewnić niemieckim koncernom pokój prawny, czyli wpłynąć na sądy, aby wycofały już wniesione tam przeciw nim pozwy i oddalały nowe.

Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie oczekuje, że w związku z odrzuceniem przez amerykańską sędzię pozwów przeciwko niemieckim przedsiębiorstwom, Bundestag w najbliższym czasie ogłosi pokój prawny. Zdaniem Fundacji, jeżeli uruchomione zostaną wypłaty dla pracowników niewolniczych - otrzymają oni świadczenia jeszcze przed wakacjami.

Do tej pory FPNP pozytywnie zweryfikowała około 150 tys. wniosków o odszkodowania, szacuje się, że w Polsce żyje jeszcze około 500 tys. osób, uprawnionych do odszkodowań.

Podobną opinię - że wypłaty rozpoczną się jeszcze przed przerwą wakacyjną - wyraził w czwartek pełnomocnik kanclerza Niemiec ds. odszkodowań - Otto Lambsdorff.

Za podjęciem decyzji przez niemiecki parlament przed wakacjami wypowiedział się również deputowany Bernd Reuter z SPD.

Rzecznik niemieckich koncernów - Wolfgang Gibowski uznał natomiast decyzję sędzi Kram, za krok we właściwym kierunku, lecz niewystarczający. (and, jd)

holocaustsądnowy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)