PolskaJest zgoda PO i PSL w sprawie emerytur?

Jest zgoda PO i PSL w sprawie emerytur?

W poniedziałek wieczorem, po ponad trzech godzinach, zakończyło się spotkanie koalicji PO-PSL ws. reformy emerytalnej. Rzecznik rządu Paweł Graś poinformował, że ustalenia koalicjantów przedstawione zostaną we wtorek na wspólnej konferencji premiera Donalda Tuska i wicepremiera Waldemara Pawlaka.

Jest zgoda PO i PSL w sprawie emerytur?
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka

Rzecznik PSL Krzysztof Kosiński pytany, czy koalicjanci porozumieli się ws. podniesienia wieku emerytalnego, powiedział: - Pracujemy nad wspólnym rozwiązaniem. Jeszcze w tym tygodniu odbędzie się posiedzenie Komisji Trójstronnej, gdzie poznamy opinie naszych partnerów po zakończeniu konsultacji społecznych.

Źródła zbliżone do uczestników spotkania poinformowały, że koalicjanci nie osiągnęli jeszcze finalnego porozumienia w sprawie podniesienia wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat.

Model pośredni

Premier Tusk wcześniej w poniedziałek wyraził przekonanie, że podczas koalicyjnego spotkania uda się przyjąć projekt, który m.in. umożliwi "szanse pomocy dla tych, którzy ze względu na zdrowie, inne kłopoty, nie będą w stanie kontynuować pracy".

- Taki model pośredni - ostry tam gdzie trzeba, ale pomocowy dla ludzi, którzy takiej pomocy będą potrzebowali, niedługo zaprezentujemy w parlamencie - powiedział szef rządu w wystąpieniu na Kongresie Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Warszawie.

Z kolei minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział rano w poniedziałek w TOK FM, że ludowcy zgłosili swoje propozycje dotyczące reformy emerytalnej i czekają na propozycje premiera Donalda Tuska dotyczące reformy emerytalnej.

Dopytywany dodał, że jest przekonany, iż "będzie dobry, wspólny rządowy projekt - zdecydowanie lepszy od tego, co proponowało PSL i zdecydowanie lepszy od tego, co proponował w pierwotnej wersji pan premier".

Również szef klubu PO Rafał Grupiński przewidywał, że obie partie osiągną kompromis. Jak mówił w Polsat News, "nie da głowy, czy nie będzie potrzebna - mówiąc językiem sportowym - jakaś dogrywka". Ale - zaznaczył Grupiński - wydaje się, że w poniedziałek koalicjanci powinni wszystkie "najważniejsze rzeczy już wspólnie uzgodnić i przesądzić".

Dopytywany, czy kompromisem tym będą emerytury częściowe dla osób po 60. roku życia, które nie będą mogły znaleźć pracy (przy założeniu, że zgromadziły wystarczający kapitał emerytalny), Grupiński ocenił, że jest to "najwłaściwsza formuła dla kompromisu".

Konsultacje społeczne

Poniedziałkowe spotkanie była to kolejna już rozmowa kierownictw PO i PSL w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego.

W ubiegłym tygodniu zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące projektu ustawy podnoszącej wiek emerytalny. Propozycja wzbudziła skrajne opinie partnerów społecznych, zastrzeżenia mają niektóre resorty.

Zgodnie z projektem przygotowanym przez resort pracy i zapowiedzianym w expose przez premiera, od 2013 r. co cztery miesiące wiek emerytalny podwyższany byłby o kolejny miesiąc. W związku z tym, co rok wiek emerytalny wzrastałby o trzy miesiące. W ten sposób poziom 67 lat w przypadku mężczyzn osiągnięty zostanie w roku 2020, a kobiet - w 2040 r.

Związkowcy mówią zmianom "nie", popierają je natomiast pracodawcy. Solidarność, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych domagają się referendum w sprawie emerytur i zapowiadają protesty, jeżeli do niego nie dojdzie.

W połowie lutego Solidarność złożyła w Sejmie prawie 1,4 mln podpisów pod wnioskiem o referendum. Głosowanie nad nim może odbyć się podczas posiedzenia Sejmu w dniach 28-30 marca.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (343)