Trwa ładowanie...

Jest reakcja na kontrowersyjną wypowiedź posła PiS. Mocne słowa

- Niech posłowie zaprzestaną mówienia bzdur i przeproszą, bo to jest hańba. Hańba dla tego rządu - mówią protestujący rodzice osób niepełnosprawnych. To reakcja na zarzut polityka PiS, że traktują dzieci jak "zakładników" i "żywe tarcze". Zapowiadają pozew.

Jest reakcja na kontrowersyjną wypowiedź posła PiS. Mocne słowaŹródło: Agencja Gazeta, fot: Sławomir Kamiński
d2duut4
d2duut4

Słowa Żalka o "zakładnikach" i żywych tarczach" padły we wtorek. Polityk stwierdził, że niepełnosprawnym nie można dać gotówki do ręki, bo nie wiadomo, na co je przeznaczą. Ze swoich słów próbował tłumaczyć się następnego dnia, ale tylko dolał oliwy do ognia, mówiąc, że zarówno zdrowe, jak i niepełnosprawne dzieci bywają "mordowane w beczkach".

Posłanka Bernadeta Krynicka stwierdziła z kolei, że "znalazłaby paragraf" na rodziców, którzy "przetrzymują" swoje dzieci w Sejmie.

Odpierają zarzuty. Grożą pozwem

Protestujący są oburzeni. W środę w Sejmie odpowiedzieli na stawiane im zarzuty.

d2duut4

- Poseł Krynicka powiedziała w stosunku do mnie i mojego syna, że jakbym tylko chciała i coś robiła, to mój syn mógłby pracować. Oczywiście, że tak. Kuba przez prawie 2,5 roku chodził do urzędu pracy i prosił o pracę na pół etatu z asystentem. Cały czas słyszał, że tej pracy nie ma, nie było i nie będzie. Naprawdę, niech ci posłowie zaprzestaną mówienia bzdur i przeproszą dzisiaj osoby niepełnosprawne, bo to jest hańba. Hańba dla tego rządu - powiedziała podczas konferencji Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych.

- Jeżeli nam ktoś ubliża, to tacy ludzie nie powinni rządzić naszym krajem - wtrącił jeden z niepełnosprawnych.

Jak poinformowała Hartwich, rodzice zdecydowali, że - w związku z wypowiedzią Żalka - wkroczą na drogę prawną. W ich ocenie, zostali zniesławieni zarówno oni, jak i ich dzieci. - Nie zostawimy tego, tak nie można - powiedziała Hartwich.

Żółte światło od Kaczyńskiego

Hartwich opowiedziała też o spotkaniu z innym posłem PiS Tadeuszem Cymańskim, który odwiedził ich w Sejmie. - Powiedział nam tak: już nie stoicie dzisiaj na czerwonym świetle, jesteście na żółtym świetle. Zapytałam się, kto ma zapalić to zielone światło. Na to poseł Cymański odpowiedział, że pan prezes Jarosław Kaczyński. Jeszcze raz najmocniej prosimy pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego, by zapalił zielone światło, nie tylko dla grupki osób tutaj, ale wszystkich niepełnosprawnych - relacjonowała.

d2duut4

Przypomnijmy, o spotkanie z prezesem PiS protestujący w Sejmie rodzice apelowali już ponad dwa tygodnie temu.

Zobacz także: Tadeusz Cymański: po co Szydło miała być u protestujących? Przecież był premier

Jeden postulat zrealizowany

Protestujący od 22 dni w Sejmie opiekunowie osób niepełnosprawnych domagają się realizacji dwóch postulatów. Jeden z nich został w środę zrealizowany. Sejm przyjął ustawę o podniesieniu renty socjalnej o 165 złotych. Będzie teraz wynosić 1030 złotych. Nadal nie ma natomiast decyzji ws. przyznania niepełnosprawnym dodatku rehabilitacyjnego w wysokości 500 złotych

d2duut4

Głos arcybiskupa

Głos w sprawie zabrał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Podkreślił, że rodzice osób niepełnosprawnych "powinni móc liczyć na pomoc państwa, Kościoła i społeczeństwa". Zaapelował też, by osoby niepełnosprawne nie były "politycznie instrumentalizowane".

- Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim rodzicom i opiekunom osób niepełnosprawnych. Wasza wytrwała miłość czyni ten świat bardziej ludzkim - ocenił przewodniczący Episkopatu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2duut4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2duut4
Więcej tematów