ŚwiatJest przełom ws. rozpoczęcia rozmów UE-Rosja

Jest przełom ws. rozpoczęcia rozmów UE‑Rosja

Ministrowie spraw zagranicznych "27" mają przyjąć we wtorek mandat na rozpoczęcie negocjacji nowej umowy o partnerstwie i współpracy z Rosją - poinformowały dwa różne źródła dyplomatyczne.

24.04.2008 | aktual.: 24.04.2008 19:50

Co do zasady mandat ma zostać przyjęty w punkcie A (czyli już bez dyskusji) we wtorek przez ministrów - powiedziały źródła PAP po zakończeniu spotkania ambasadorów państw członkowskich przy UE.

Wedle źródeł, postulaty Litwy, która jako ostatni kraj z "27" zgłaszała zastrzeżenia do mandatu dla Komisji Europejskiej (która będzie w imieniu UE prowadzić negocjacje z Rosją), zostały spełnione w największym możliwym stopniu.

Źródła zastrzegły jednak, że jeszcze przed wtorkiem słoweńskie przewodnictwo w UE skonsultuje się ze stolicami, a zwłaszcza Wilnem, by uzyskać ostateczne zielone światło dla mandatu w sprawie porozumienia o partnerstwie i współpracy z Rosją (tzw. post-PCA).

Litwa podniosła m.in. problem poparcia Rosji dla separatystów z Abchazji i Osetii Południowej w Gruzji. Chciała uzależnić zamknięcie negocjacji UE z Moskwą od rozwiązania zamrożonych konfliktów w Gruzji.

Sam mandat gwarantuje już rozmowy z Rosją na ten temat - zapewnił dyplomata.

Ponadto, by odpowiedzieć na apele Litwy, a także Polski, ambasadorowie zdecydowali, że w wtorek w Luksemburgu odbędzie się dyskusja w gronie szefów dyplomacji na temat obecnej sytuacji w Gruzji.

Sympatyzujemy z Gruzją, popieramy ją w kwestii integralności terytorialnej, ale nasze poparcie powinno być artykułowane w sposób przemyślany i jak najbardziej wspólnotowy- powiedział w czwartek szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

Ambasadorowie uzgodnili projekty tekstów deklaracji, które będą dołączone do mandatu negocjacyjnego. Na prośbę Litwy jedna z deklaracji, dotycząca Karty Energetycznej, ma zobowiązać KE do domagania się od Rosji w negocjacjach wznowienia dostaw ropy rurociągiem "Przyjaźń" do rafinerii w Możejkach.

Inna deklaracja kładzie nacisk na współpracę z Moskwą w sprawach karnych. Wilno oskarża bowiem Moskwę o brak współpracy w poszukiwaniu zaginionego na terenie Rosji litewskiego biznesmena.

Ambasadorzy potwierdzili, że do mandatu - na wniosek Polski - dołączona zostanie deklaracja o bezpieczeństwie energetycznym, której tekst uzgodniono już w marcu.

Deklaracja stwierdza, że UE będzie dążyć do uzyskania w rozmowach z Rosją takich zasad, jakie przewiduje Europejska Karta Energetyczna, której Rosja nie chce ratyfikować. Ma to - zgodnie z intencją Polski - zagwarantować uzyskanie takich warunków handlu i inwestycji w sektorze energetycznym, jakie zapewnią całej UE i wszystkim jej członkom bezpieczeństwo dostaw.

Dotychczas - od jesieni 2006 roku - to Polska blokowała rozpoczęcie rozmów z Rosją. Polska odstąpiła jednak od weta, gdy spełnione zostały polskie warunki. Ku zupełnemu zakończeniu zbliża się bowiem spór handlowy z Rosją, dotyczący rosyjskiego embarga na produkty zwierzęce i roślinne.

Uważamy, że najwyższy już czas na otwarcie negocjacji UE z Rosją- powiedział minister Sikorski.

Inga Czerny

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)