Jest nowy minister ds. Unii Europejskiej. Premier potwierdza
Szymon Szynkowski vel Sęk zastąpi Konrada Szymańskiego na stanowisku ministra ds. Unii Europejskiej - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Oficjalne powołanie może nastąpić jeszcze w tym tygodniu.
12.10.2022 | aktual.: 12.10.2022 19:45
Swoją decyzję premier Mateusz Morawiecki ogłosił w środę wieczorem na antenie radiowej Trójki. Szef rządu przekazał, że zaprosił "kluczową osobę do współpracy" - obecnego wiceszefa MSZ Szymona Szynkowskiego vel Sęka.
- Zastąpi pana ministra Szymańskiego. Jeśli czas pozwoli, w tym tygodniu nastąpi powołanie pana ministra na tę nową funkcję - dodał premier.
Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot, pytany w rozmowie z PAP, kiedy prezydent powoła Szynkowskiego vel Sęka na funkcję ministra ds. UE, odpowiedział, że w czwartek wieczorem.
Pytany, czy będzie to jedyna zmiana w rządzie, której dokona w czwartek prezydent, odparł, że "w polityce jest tak, że nigdy nie jest nic na 100 procent ustalonego". "Ale zgodnie z moją wiedzą - tak" - zaznaczył Szrot.
Szymon Szynkowski vel Sęk jest sekretarzem stanu w MSZ od 2018 roku. W resorcie zajmuje się sprawami dotyczącymi polityki europejskiej, Polonii oraz dyplomacji publicznej i kulturalnej. Od 2015 roku jest również posłem Prawa i Sprawiedliwości.
W latach 2006-2015 był radnym Poznania. W latach 2012-2015 był przewodniczącym klubu radnych PiS.
Urodził się 24 listopada 1982 r. w Poznaniu. Jest absolwentem stosunków międzynarodowych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W latach 2003-2004 był stypendystą programu Socrates Erasmus na Uniwersytecie w Osnabrück.
Konrad Szymański odchodzi z rządu. Premier ogłosił jego następcę
W środę dotychczasowy minister ds. europejskich Konrad Szymański potwierdził, że odchodzi ze stanowiska. Wcześniej o takim ruchu informowała nieoficjalnie Interia.
- Przez bardzo długi czas zabiegałem, aby doprowadzić do deeskalacji różnych sporów i w wielu sprawach to się udawało. Natomiast ten zasadniczy spór cały czas natrafia na różnego typu blokady tak w Polsce jak i Brukseli. I myślę, że nowe otwarcie, także personalne, być może temu pomoże - tłumaczył Szymański w rozmowie z Polsat News.
Jak dodał, ten zasadniczy spór dotyczy "poważnej kontrowersji dotycząca tego w jaki sposób w państwach członkowskich implementować zasady praworządności".