Trwa ładowanie...
d384cer
d384cer
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Jest dowód, że Izrael był "krainą miodem płynącą"

Najstarsze znane dotychczas ule odkryto na Bliskim Wschodzie, w biblijnej "krainie mlekiem i miodem płynącej" z epoki króla Salomona - podał w komunikacie Instytut Archeologii Hebrajskiego Uniwersytetu w Jerozolimie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d384cer

Prof. Amihai Mazar z tego instytutu podkreśla, że są to jedyne ule odkryte na terenie starożytnego Bliskiego Wschodu.

Wykopalisko potwierdza biblijne określenie Izraela jako "krainy mlekiem i miodem płynącej".

Ule pochodzące z IX i X wieku przed Chr., czyli z epoki króla Salomona i pierwszych królów izraelskich, odnaleziono na terenie wykopalisk starożytnego miasta Tel Rehov w dolinie Bet She'an, niedaleko Jordanu.

d384cer

Wykopaliska pokazały intensywny rozwój pszczelarstwa na tych ziemiach. Odkryto ponad trzydzieści co najmniej trzypoziomowych uli, ustawionych w trzech rzędach i mogących wyprodukować pół tony miodu rocznie. Szacuje się, że na tym terenie mogło znajdować się nawet 100 uli.

Ule o kształcie cylindrycznym, zrobione z gliny i suszonej słomy, mają wysokość 80 cm, a średnicę - 40 cm. Miniaturowy otwór umieszczony na górze pozwala pszczołom wejść do środka, natomiast miód wyciąga się przez otwór w dolnej części ula.

Na miejscu wykopalisk odkryto również przedmioty kultu, m.in. ołtarz z figurkami bogiń płodności.

d384cer

Podziel się opinią

Share

d384cer

d384cer
Więcej tematów