Jest decyzja w sprawie Zakrzówka!
Radni uchwalili miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla okolic Zakrzówka. Gmina chce pozyskać te tereny, by w przyszłości je zagospodarować i udostępnić mieszkańcom na cele rekreacyjne.
- Plan dla tego obszaru jest procedowany od 12 lat. Środowe głosowanie pokazuje, że pozytywna decyzja za przyjęciem planu nie jest podejmowana pod wpływem impulsu, tylko poparta jest wiedzą merytoryczną. Nieprzyjęcie tego planu skutkowałoby niekontrolowaną zabudową na tym obszarze z powodu decyzji warunków zabudowy. Plany uchwala się po to, żeby chroniły obszary o wyjątkowych walorach, w naszej ocenie taki jest ten plan – mówi w rozmowie z WP.PL radna Katarzyna Pabian.
- Po raz kolejny w tej kadencji Rada Miasta Krakowa wykazała się troską o zachowanie ładu przestrzennego w naszym mieście, podejmując słuszną decyzję w sprawie przyjęcia tego planu – dodała zastępca prezydenta Miasta Krakowa Elżbieta Koterba.
Zakrzówek i tereny do niego bezpośrednio przylegające są kompleksowo chronione przez obowiązujące dwa plany miejscowe: „Park Zakrzówek" oraz „Zakrzówek Zielna". Uchwalając te plany miasto zabezpieczyło olbrzymie rezerwuary zieleni, na których nie może powstać żadna zabudowa. Plany te umożliwiają wykorzystanie 59,3 hektara dla wszystkich mieszkańców na cele rekreacyjne, wypoczynkowe i sportowe, przy pełnym poszanowaniu walorów przyrodniczych i widokowych.
Połowa zbiornika wodnego i obszaru bezpośrednio do niego przylegającego jest jednak własnością prywatną. By miasto mogło je zagospodarować, najpierw musi je pozyskać. W tym celu prowadziło z właścicielem rozmowy w sprawie zamiany działek. Deklarował on chęć zamiany jedynie w przypadku, jeśli choć w minimalnym stopniu będzie mógł realizować obiekty w obszarze sporządzanego planu „Rejon św. Jacka – Twardowskiego”.
Teraz radni przegłosowali plan zagospodarowania okolic Zakrzówka stosunkiem głosów 25 za, 4 przeciw. Jednym z przeciwników w Radzie Miasta, był Jerzy Woźniakiewicz.
- Uważam, że przyjęcie planu to błąd. Zwłaszcza w związku z właśnie wszczętym postępowaniem RDOŚ w sprawie występowania na tym terenie siedlisk gniewosza. Koncepcja, by plan odrzucić i szybko przystąpić do punktowej zmiany nowego studium, a potem do sporządzania nowego planu, była według mnie lepsza dla przyszłości tego terenu, który w jak największym stopniu powinien pozostać zielony - mówił w rozmowie z WP.PL.
Uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Rejon św. Jacka – Twardowskiego” stanowi podstawę do zagospodarowania tego obszaru przy uwzględnieniu i poszanowaniu jego bogactwa przyrodniczego. Nie obejmuje ani jeziora, ani terenów bezpośrednio do niego przylegających.