Trwa ładowanie...

Jest decyzja rządu ws. OFE. Środki będą przeniesione

Jak podaje Centrum Informacyjne rządu, we wtorek przyjęto projekt w sprawie istotnych zmian dotyczących OFE. Ulokowane tam środki mają zostać przeniesione na IKE – Indywidualne Konta Emerytalne. Co oznacza to dla obywateli?
Share
Jest decyzja rządu ws. OFE. Środki będą przeniesione
Jest decyzja rządu ws. OFE. Środki będą przeniesioneŹródło: PAP
d2g72vc

Środki z OFE zostaną przeniesione na IKE. Decyzją Rady Ministrów przyjęty został projekt w tej sprawie. Autorem nowelizacji jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. To oznacza, że od 1 czerwca do 2 sierpnia 2021 r. będzie czas na złożenie deklaracji o przeniesieniu środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych do ZUS. Zdaniem rządu, przebudowanie obecnego systemu po zmianie przepisów sprawi, że wzrosną oszczędności emerytalne Polaków.

"OFE przestaną działać w dotychczasowej formie, a każdy członek OFE będzie miał do wyboru dwa warianty. Opcją domyślną będzie przeniesienie środków z OFE na Indywidualne Konto Emerytalne (IKE). Alternatywnie – możliwe będzie złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków w całości do ZUS" – czytamy w opublikowanym przez CIR komunikacie. Rząd ponadto podkreśla, że wprowadzane zmiany dają „ realne prawo wyboru emerytury opartej na dwóch filarach i gwarantuje prywatny charakter oszczędności na IKE, które będą podlegały dziedziczeniu".

"Chodzi o jasne oddzielenie systemu dobrowolnego i prywatnego oraz powszechnego i obowiązkowego" – napisano. CIR zaznacza, że w kontekście planowanej nowelizacji oszczędności znajdujące się w OFE były publiczne, a wraz z przeniesieniem do IKE otrzymają status prywatnych. Obecnie w OFE jest ok. 15,4 mln członków, a średnie saldo na rachunku wynosi 9 689 zł. – zwraca uwagę CIR. Pieniądze w IKE będą też dziedziczone , w przeciwieństwie do funduszy w ZUS.

d2g72vc

Koronawirus w Polsce. Alarmująca prognoza profesor z Oxfordu

Rząd przekonuje, że takie rozwiązanie ma ułatwić wszelkie procedury osobom ubezpieczonym. „OFE zostaną przekształcone w specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte prowadzące IKE” – informuje CIR. Każdy oszczędzający ma mieć w tej kwestii wolną wolę – może przenieść swoje środki z OFE do IKE, jednocześnie nie rezygnując z dalszego zasilenie tego pierwszego. „Stanie się to bez potrzeby wykonywania jakichkolwiek czynności, czy dostarczania dokumentów przez oszczędzających" – wyjaśnia CIR.

Jest decyzja rządu w sprawie OFE. Gdzie trafią oszczędności Polaków?

"W przypadku gdy członek OFE skorzysta z prawa do złożenia deklaracji o przeniesieniu jego pieniędzy do ZUS, wówczas środki te zostaną w całości zapisane na koncie ubezpieczonego prowadzonym w ZUS, a odpowiadające im aktywa trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej" – informuje rząd.

d2g72vc

Wypłata oszczędności z IKE będzie możliwe po osiągnięciu wieku emerytalnego i nieopodatkowana. "Ze względu na to, że emerytury z ZUS są opodatkowane podatkiem dochodowym PIT stawką 17 proc. lub 32 proc. – aby zachować równowagę – ze środków OFE zostanie pobrana jednorazowa opłata przekształceniowa na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w łącznej wysokości 15 proc. wartości aktywów OFE" – podkreśla CIR. Wspomniana opłata przekształceniowa ma być rozłożona na dwie raty, obie płatne w 2022 r. Płatnikiem będą specjalistyczne fundusze inwestycyjne, powstałe wskutek przebudowy OFE. „Dzięki opłacie zapewnione zostanie równe traktowanie uczestników OFE przenoszących aktywa do IKE oraz ubezpieczonych w ZUS" – podano.

Zmiany w OFE. Nowe przepisy wchodzą w życiu w czerwcu

CIR dodało, że w ramach IKE, środki pochodzące z OFE będą wyodrębnione i będą mogły zostać wycofane po osiągnięciu wieku emerytalnego. Aby zapewnić bezpieczeństwo tych środków, w funduszach prowadzących IKE będą wydzielone dwa subfundusze. W okresie 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki będą sukcesywnie przenoszone do subfunduszu, który ma określoną ostrożniejszą politykę inwestycyjną.

Strona rządowa zwróciła uwagę, że jednym z głównych założeń reformy emerytalnej jest także likwidacja tzw. suwaka, który obecnie pomniejsza oszczędności emerytów zgromadzone w OFE. 10 lat przed emeryturą zaczynają one być stopniowo przekazywane do ZUS.

d2g72vc

"Po zmianie, stworzone zostaną podstawy dla systemowego gromadzenia oszczędności emerytalnych, a przy tym zatrzymany zostanie szkodliwy odpływ kapitału z Giełdy Papierów Wartościowych. Mechanizm <<suwaka>> zabiera bowiem z GPW kapitał, który mógłby służyć rozwojowi polskiej gospodarki" - przekonuje CIR. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 czerwca 2021 r. Od tego dnia do 2 sierpnia 2021 r. będzie też czas na złożenie deklaracji o przeniesieniu środków z OFE do ZUS. Projekt zakłada, że przekształcenie OFE w specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte nastąpi 28 stycznia 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2g72vc

Podziel się opinią

Share
d2g72vc
d2g72vc
Więcej tematów