Trwa ładowanie...

Jest decyzja Finlandii w sprawie NATO

Fiński parlament zdecydował. Posłowie, którzy uczestniczyli w głosowaniu nad rządowym projektem ustawy o wstąpieniu Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego, opowiedzieli się za wejściem Finlandii do NATO. Za było 184 parlamentarzystów, przeciwko tylko 7.

Sekretarz generalny sojusz Jens Stoltenberg i premier Finlandii Sanna MarinSekretarz generalny sojusz Jens Stoltenberg i premier Finlandii Sanna MarinŹródło: PAP, fot: PAP/EPA/KIMMO BRANDT
d1g7xzh
d1g7xzh

Fiński parlament jednoznacznie opowiedział się za Sojuszem. Parlament w Helsinkach przegłosował w środę zdecydowaną większością głosów rządową propozycją legislacyjną potrzebną do wejścia tego kraju do NATO.

Całość musi jeszcze zatwierdzić prezydent Sauli Niinistö, ale już zapowiedział, że zamierza to zrobić zaraz po głosowaniu. Jednak akcesja Finlandii nie została jeszcze ratyfikowana przez Turcję i Węgry, których parlament rozpoczął w środę debatę nad przyjęciem protokołów akcesyjnych.

d1g7xzh

O przyjęcie do NATO równolegle z Finlandią zabiega także sąsiednia Szwecja.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

To miasto jest symbolem. Generał pytany o jego wyzwolenie

Finlandia chce do NATO. Węgry i Turcja muszą zdecydować

Finlandia dzieli z Rosją granicę o długości 1340 km. W związku z rosyjską agresją przeciwko Ukrainie najbardziej wysunięty na północ kraj UE, podobnie jak sąsiednia Szwecja, złożył w maju 2022 r. wniosek o członkostwo w NATO. Wszyscy 30 członków NATO musi ratyfikować przyjęcie obu krajów, wszyscy oprócz Turcji i Węgier już to zrobili.

Żeby Finlandia ostatecznie dołączyła do Sojuszu, wszyscy obecni członkowie muszą wyrazić na to zgodę. Pozytywnie wniosek Helsinek rozpatrzyło na razie 28 z 30 krajów. Finlandii oczekuje ciągle na decyzję Węgier i Turcji.

Finlandia twierdzi, że wolałaby wspólną akcesję ze Szwecją. Nowe prawo skłania jednak obserwatorów do przypuszczenia, że ​​w razie wątpliwości Helsinki same mogą kontynuować proces wejścia do Sojuszu.

d1g7xzh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1g7xzh
Więcej tematów