"Jeśli rząd ma honor, powinien podać się do dymisji"
Rząd, jeśli ma honor powinien podać się do dymisji - tak informację o tym, że Stany Zjednoczone zrezygnowały z umieszczenia elementów tarczy antyrakietowej w Czechach i Polsce skomentował Karol Karski poseł PiS i wiceszef sejmowej komisji spraw zagranicznych.
17.09.2009 | aktual.: 17.09.2009 15:38
- W kraju o ustabilizowanym systemie demokratycznym w wypadku tego typu wydarzenia, które w sposób zasadniczy wpływa na pozycję strategiczną państwa, rząd podaje się do dymisji - podkreślił Karski.
- Rząd, który ma honor i bierze odpowiedzialność za państwo w takiej sytuacji podaje się do dymisji. Jest to wydarzenie, które w sposób zasadniczy sytuuje Polskę na mapie geopolitycznej świata. Nastąpił zasadniczy zwrot jeśli chodzi o pozycję Polski - dodał.
Zdaniem Karskiego, decyzja o odstąpieniu od projektu tarczy antyrakietowej oznacza sygnał ze strony Stanów Zjednoczonych, że Polska nie znajduje się "w sferze ich szczególnego zainteresowania". - Stosunki polsko-amerykańskie zostały przeorientowane. Rząd Donalda Tuska nie był w stanie przekonać Stanów Zjednoczonych, żebyśmy byli traktowani jako jeden z ważniejszych sojuszników w Europie - ocenił.
Według posła PiS negocjacje rządu Donalda Tuska ws. tarczy były prowadzone "ze złą wiarą i wolą". - Umowa o budowie elementów tarczy antyrakietowej była już wynegocjowana, gdy przychodził do władzy rząd Donalda Tuska. Można było ją szybko podpisać. Tymczasem zmarnowano ponad rok. Gdy została w końcu podpisana, nie doczekała się z naszej strony ratyfikacji - uzasadnił.
Karski zarzucił też rządowi, że w czwartek od rana w sposób niewystarczający informuje o decyzji Stanów Zjednoczonych ws. tarczy. - Jest dziura informacyjna. "Rząd nie respektuje prawa do informacji ze strony społeczeństwa w zasadniczej kwestii - zaznaczył.
Poseł PiS za szczególnie bulwersującą uznał możliwość - o której donoszą niektóre media -że prezydent USA Barack Obama dzwonił w środę wieczorem do premiera Donalda Tuska, ale rozmowa nie doszła do skutku. - Co robił premier? Spał, oglądał lub grał w piłkę? Polską rządzi trupa cyrkowców z całym szacunkiem dla cyrkowców - dodał.
Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział w czwartek dziennikarzom, że czeka na ogłoszenie przez stronę amerykańską decyzji ws. przyszłości tarczy antyrakietowej. Poinformował, że w najbliższym czasie będzie rozmawiał z sekretarz stanu USA Hillary Clinton.
Tymczasem czeski premier Jan Fischer oświadczył w czwartek na konferencji prasowej w Pradze, że krótko po północy prezydent Barack Obama poinformował go telefonicznie, iż Stany Zjednoczone zrezygnowały z umieszczenia elementów tarczy antyrakietowej w Czechach i Polsce.
Karski wypowiedział się przed oficjalną decyzją USA w sprawie tarczy.