Jesienne Dni Kultury Japońskiej
(inf.własna)
Od września do grudnia trwać będą w Polsce Dni Kultury Japońskiej. Już teraz w Bibliotece Narodowej w Warszawie zwiedzać można wystawę pt. "Japonia - Polska coraz bliżej siebie". Honorowy patronat nad ekspozycją objął Andrzej Wajda.
Na wystawę składają się fotografie ze zbiorów Biblioteki Narodowej i Ambasady Japonii, ukazujące skarby narodowe Japonii, a także obiekty sztuki japońskiej z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.
W pierwszej części, która dotyczy tradycyjnej kultury Japonii, obejrzeć można rzemiosło artystyczne (ceramikę, lakę, wyroby z metalu, tkaniny), architekturę (sakralną, mieszkalną i obronną), ogrody, sztuki piękne (kaligrafię, malarstwo, drzeworyty, rzeźbę), ikebanę, bonsai, itd.
W drugiej części prezentowane są fotografie i artykuły pochodzące z czasopism oraz książki wydane w XIX i XX wieku, ukazujące wzajemne fascynacje i zainteresowania Japończyków i Polaków.
Inną wystawę, zatytułowaną "Sztuka japońska ze zbiorów Muzeum Narodowego", zwiedzać można w Sali Wystawowej Wydziału Informacji i Kultury Ambasady Japonii. Ekspozycja to m.in. rzemiosło artystyczne z okresu Edo i Meiji, fajanse z XIX wieku, emalia cloisonne, wyroby z kości słoniowej i laki. Dopełnieniem pokazu jest prezentacja drzeworytów ukiyo-e i malarstwa zwojowego.
Podczas jesiennych Dni Kultury Japońskiej, w dniach od 1 do 6 października w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim odbędzie się Przegląd Filmów Japońskich. W Krakowie zaś, w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, przedstawiona zostanie współczesna ceramika artystyczna Sadato Ichinose.
6 października w kościele św. Anny w Zabrzu wystąpi chór Takasaki Daiku Gasshodan, natomiast w Łodzi zobaczyć będzie można wystawę tradycyjnej sztuki - kaligrafii (15 października - 3 listopada, Miejska Galeria Sztuki).
W programie Dni Kultury Japońskiej znalazł się także pokaz formowania bonsai, warsztaty ikebany, koncerty muzyki poważnej, ekspozycje fotografii oraz XXIII Konkurs Języka Japońskiego. (jask)