Trwa ładowanie...
d15paso
IAR

Jemen: od poniedziałku rozejm

Od poniedziałku ma wejść w życie zawieszenie broni w Jemenie. Poinformowali o tym przedstawiciele grupy Huti, która przejęła faktyczną władzę w części kraju. Jemen to jeden z krajów, przez który przetoczyła się arabska wiosna, a od marca trwa tam wyniszczająca wojna domowa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szyiccy rebelianci Huti w Jemenie
Szyiccy rebelianci Huti w Jemenie (AFP, Fot: Mohammed Huwais)
d15paso

Zwaśnionym stronom udało się doprowadzić do rozejmu tuż przed planowanymi w Szwajcarii międzynarodowymi rozmowami pokojowymi. Zawieszenie broni będzie obowiązywać od poniedziałku, a już we wtorek mają rozpocząć się negocjacje pokojowe.

Po arabskiej wiośnie w Jemenie obalonego prezydenta zastąpił wiceprezydent Abu Mansur Hadi. Jednak we wrześniu ubiegłego roku szyici z grupy Huti przejęli kontrolę nad stolicą i zmusili sunnicki rząd do ucieczki.

W marcu tego roku wybuchła regularna wojna domowa, a miesiąc później w konflikt włączyła się Arabia Saudyjska, która rozpoczęła naloty na pozycje Huti, by przywrócić do władzy sunnicki rząd. Protestował przeciwko temu Iran, który nieformalnie wspiera szyitów z Huti.

Ocenia się, że konflikt w Jemenie kosztował życie ponad 6 tysięcy osób. Sam Jemen to najbiedniejsze państwo Zatoki Perskiej. Prócz rywalizujących ze sobą ugrupowań na terenie tym działa także Al-Kaida.

d15paso

Podziel się opinią

Share

d15paso

d15paso
Więcej tematów