ŚwiatJemen będzie państwem federalnym składającym się z sześciu prowincji

Jemen będzie państwem federalnym składającym się z sześciu prowincji

W ramach dialogu narodowego na temat politycznych przemian w Jemenie prezydent Abd ar-Rab Mansur al-Hadi zatwierdził przekształcenie kraju w państwo federalne, podzielone na sześć prowincji.

Jemen będzie państwem federalnym składającym się z sześciu prowincji
Źródło zdjęć: © AFP | Mohammed Huwais

Jednak scenariusz utworzenia sześciu, a nie tylko dwóch prowincji, został natychmiast odrzucony przez niektórych mieszkańców Południa, którzy czują się zdominowani przez Północ.

Jak pisze agencja Reutera, budzi to obawy, że ten biedny kraj może stać się jeszcze bardziej niestabilny. Już teraz boryka się z islamskimi bojownikami i rebelią na północy. 21-osobowa komisja, na której czele stał prezydent Hadi, ogłosiła, że Jemen zostanie podzielony na sześć prowincji. Decyzję podjęto po dwóch tygodniach rozmów między delegatami z całego kraju, którzy mieli utworzyć nową mapę polityczną kraju i zakończyć lata centralizacji, będącej powodem wewnętrznych konfliktów między Północą a Południem. Federalistyczny plan będzie częścią nowej konstytucji, która zostanie poddana pod referendum.

Jemen Północny i Południowy zjednoczyły się w 1990 roku, kiedy rozpad bloku socjalistycznego spowodował upadek gospodarczy komunistycznego Południa. Jednak już w 1994 r. podjęto próbę odłączenia południowej części kraju, co wywołało wojnę domową. Ruch separatystów stłumił poprzedni wieloletni prezydent Ali Abd Allah Salah.

Zgodnie z poniedziałkowym porozumieniem dawny Jemen Południowy będzie podzielony na prowincje Aden i Hadramaut, a zamieszkany przez większość obywateli dawny Jemen Północny będzie się składał z Saby, Dżanadu, Azalu i Tahamy.

Położona na zachodzie stołeczna Sana będzie "miastem federalnym niepodlegającym żadnej prowincji" i w konstytucji będzie miała zapewniony "specjalny status gwarantujący neutralność i niezależność" - podkreśliła komisja. Z kolei Aden, stolica dawnego Jemenu Południowego, będzie "miastem administracyjnym i ekonomicznym ze specjalnym statusem".

W ramach porozumienia o przekazaniu władzy, które w 2012 roku doprowadziło do ustąpienia dyktatora Salaha, Hadi nadzoruje reformy w okresie przejściowym. W ubiegłym miesiącu partie polityczne dały Hadiemu kolejny rok na sfinalizowanie statusu Jemenu jako kraju federalnego i na nadzorowanie tworzenia nowej konstytucji, która będzie postawą do wyborów zaplanowanych na przyszły rok. Prace nad nową ustawą zasadniczą nie mogły ruszyć bez porozumienia w sprawie kształtu przyszłego państwa jemeńskiego.

Niektórzy mieszkańcy południa obawiają się, że stworzenie kilku regionów pozbawi ich władzy i kontroli nad ważnymi obszarami, takimi jak Hadramaut, gdzie znajdują się niektóre zasoby jemeńskiej ropy. Chcieli oni utworzenia tylko dwóch regionów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)