Jej mąż mógł być częścią wymiany. Odebrała telefon od Harris
Kamala Harris odbyła rozmowę telefoniczną z Julią Nawalną - wdową po liderze rosyjskiej opozycji Aleksieju Nawalnym. Rozmowa odbyła się w czwartek, po udanej wymianie więźniów politycznych.
Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych wyraziła swoją wdzięczność za walkę Nawalnego i jego żony o "demokratyczną Rosję", chciała również przekazać wdowie po zmarłym opozycjoniście zapewnienia o swoim wsparciu. Informacje o rozmowie telefonicznej przekazała rzeczniczka Nawalnej na platformie X.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Biały Dom o staraniach w kwestii uwolnienia Nawalnego
Biały Dom potwierdził wcześniej tego samego dnia, że podejmował starania, aby doprowadzić do uwolnienia Nawalnego, który zmarł 16 lutego w kolonii karnej za kołem podbiegunowym.
Wśród osób, które odzyskały wolność w wyniku wymiany więźniów, znalazło się troje działaczy, którzy kierowali sztabami Nawalnego w regionach Rosji. Są to: Lilia Czanyszewa, Wadim Ostanin i Ksenia Fadiejewa.
Aleksiej Nawalny przez ostatnie lata był niekwestionowanym, choć nieformalnym liderem rosyjskiej opozycji. Był znanym krytykiem polityki Kremla, członkiem Rosyjskiej Opozycyjnej Rady Koordynacyjnej oraz założycielem Fundacji Walki z Korupcją. Fundacja ta m.in. ujawniła majątek prezydenta Władimira Putina.
Nawalny został aresztowany w styczniu 2021 roku, po powrocie z Niemiec, gdzie leczył się po nieudanej próbie otrucia, prawdopodobnie przeprowadzonej przez rosyjskie służby specjalne. Został skazany na karę 19 lat pozbawienia wolności za rzekome przestępstwa finansowe.
W czwartek w Ankarze przeprowadzono wymianę więźniów między Zachodem a Rosją. W wyniku tej wymiany uwolnionych zostało 26 osób po obu stronach, m.in.: Władimir Kara-Murza, rosyjski opozycjonista, który ma również obywatelstwo brytyjskie, Paul Whelan, były żołnierz amerykańskiej piechoty morskiej, który ma obywatelstwa USA, Kanady, Wielkiej Brytanii i Irlandii, a także dziennikarz "Wall Street Journal" Evan Gershkovich.
Czytaj również: