Jedwabny Szlak będzie na liście światowego dziedzictwa kulturowego?
Pekin będzie zabiegać o to, by słynny Jedwabny Szlak umieszczono na liście światowego dziedzictwa kulturowego. Poinformował o tym Shan Jixiang, kierujący urzędem odpowiadającym za chińską spuściznę kulturową, w czwartek na XV sesji Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Rady Zabytków i Zespołów Zabytkowych.
Obrady tej organizacji odbywają się w mieście Xian (kiedyś stolicy Chin, dziś - prowincji Shaanxi), gdzie rozpoczynała się historyczna trasa handlowa. Jedwabny Szlak, łączący Państwo Środka z Bliskim Wschodem i Europą, utworzono podczas panowania Zachodniej Dynastii Han. Rządziła ona między 206 rokiem p.n.e. a 24 rokiem n.e. Karawany wędrowały drogą ciągnącą się na długości ok. 12 tys. kilometrów, z czego 4 tys. przypadały na Chiny. Intensywny ruch odbywał się do VII wieku.
Dzięki tej marszrucie kwitły kontakty ekonomiczne i kulturalne między dwoma kontynentami. Za jej sprawą do Europy trafiły m.in. chińskie technologie druku i wyrobu papieru oraz jedwab. Chiny zaś miały okazję zaznajomić się m.in. z osiągnięciami zachodniej astronomii i matematyki.
Z wnioskiem o uhonorowanie Jedwabnego Szlaku wystąpić powinno ponad 10 krajów, bo takie są reguły. Chińczycy zdołali już przekonać do swej inicjatywy pięć państw Azji Środkowej.
W wykazie światowego dziedzictwa kulturowego figuruje jak dotąd 31 historycznych chińskich obiektów i miejsc, m.in. Xian, gdzie obraduje Rada. To tam w 1974 roku odkopano terakotową armię, pochodzącą z okresu rządów dynastii Qin (221-207 p.n.e.). Naturalnej wielkości żołnierze, konie, wozy bojowe (w sumie 8 tys. figur) strzegły grobowca pierwszego cesarza Qin Shi Huanga.
Henryk Suchar