Jedwabne - prace nad nowym cmentarzem bez przeszkód
Geodeci z Łomży prowadzą w Jedwabnem pracę mające na celu dokładne oznaczenie i wytyczenie terenu na którym powstanie nowy cmentarz i pomnik upamiętniającymiejsce mordu Żydów (PAP)
Bez przeszkód mogą rozpocząć się prace nad nowym cmentarzem i pomnikiem upamiętniającym miejsce mordu Żydów w Jedwabnem 20 lipca 1941 roku - poinformowała wojewoda podlaski Krystyna Łukaszuk.
Skarb Państwa wykupił w czwartek oficjalnie od prywatnego właściciela działkę, na części której znajduje się dawny żydowski kirkut. Podpisano też protokół uzgodnień z właścicielem drugiej działki, na której stała stodoła, w której spalono Żydów. W przyszłym tygodniu ma być zawarty akt notarialny.
Jak poinformował rzecznik wojewody Tomasz Surynowicz, prace porządkowe i przy budowie cmentarza będą się mogły rozpocząć być może w przyszłym tygodniu i z pewnością zakończą się przed planowanymi na 10 lipca uroczystościami rocznicowymi. O tym kiedy prace się zaczną zdecyduje Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która nadzoruje upamiętnienie miejsca mordu Żydów w Jedwabnem - dodał rzecznik.
Wykupy działek przez państwo pod nowe upamiętnienie mordu są konieczne, bowiem przeprowadzone badania gruntowe wykazały, że mogiła ofiar pogromu wykracza poza działkę należącą do Skarbu Państwa, na której do tej pory stał jedwabieński pomnik, usunięty stamtąd w połowie marca.
Negocjacje w sprawie wykupu ziemi przeciągały się. Wojewoda podkreślała, że w ostatniej chwili zdanie zmieniał właściciel. Skrajnie narodowa organizacja proponowała mu za ziemię więcej pieniędzy niż oferował Skarb Państwa i przekazanie tej działki na własność komitetu ochrony dobrego imienia Jedwabnego, by sam mógł zdecydować o formie upamiętnienia mordu. Właściciel działki mówił natomiast, że urzędnicy działają opieszale.
10 lipca 1941 roku w Jedwabnem doszło do masowego mordu Żydów przez Polaków. Sporna jest liczba ofiar, przebieg wydarzeń i udział w tej zbrodni Niemów. Instytut Pamięci Narodowej prowadzi w tej sprawie śledztwo.(an)