ŚwiatJednolite prawo karne w Europie dla przestępstw zorganizowanych

Jednolite prawo karne w Europie dla przestępstw zorganizowanych

Komisja Europejska przedstawiła konkretne propozycje ujednolicenia prawa karnego i ściślejszej
współpracy państw Unii Europejskiej w celu skuteczniejszego
zwalczania przestępczości zorganizowanej.

27.01.2005 | aktual.: 27.01.2005 16:02

Zorganizowane grupy przestępcze muszą być surowo karane, gdziekolwiek w Europie działają - powiedział komisarz UE ds. wewnętrznych i sprawiedliwości Franco Frattini, prezentując projekt "ramowej decyzji Rady UE" w tej sprawie.

Komisja proponuje jednolitą definicję organizacji przestępczej jako "organizacji posiadającej strukturę i łączącej co najmniej dwie osoby, które dla osiągnięcia korzyści materialnej popełniają poważne przestępstwa zagrożone karą co najmniej czterech lat więzienia".

Do przestępstw tych Komisja zaliczyła handel bronią, narkotykami i ludźmi, przestępstwa gospodarcze lub pranie brudnych pieniędzy.

KE proponuje ponadto karanie szefów takich organizacji karą co najmniej 10 lat więzienia, a udział w organizacji przestępczej, w tym wspieranie jej działalności - co najmniej pięciu lat więzienia.

Propozycja przewiduje również możliwość łagodniejszych kar dla tych członków organizacji przestępczych, którzy zdecydują się na współpracę z wymiarem sprawiedliwości w przeciwdziałaniu przestępczości lub też w identyfikacji i karaniu innych przestępców.

Komisja sugeruje, aby nałożyć na państwa członkowskie obowiązek współpracy i wzajemnej konsultacji w celu lepszej koordynacji działań i współdecydowania, kto będzie oskarżał podejrzanych.

Ponadto Komisja proponuje system wymiany danych dotyczących przestępstw pomiędzy 25 państwami członkowskimi UE. Ma to poprawić i przyspieszyć funkcjonowanie aparatu sprawiedliwości.

Jak poinformowała KE, powołując się na dane unijnej agencji współpracy policyjnej (Europolu), w Europie działało w 2001 roku 3 tysiące organizacji przestępczych. W rok później były ich 4 tysiące. Szacuje się, że było związanych 40 tysięcy przestępców.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)