Trwa ładowanie...
d5c61to

Jedna trzecia ministrów do wymiany. Gowin zdradził plan

Głęboką zmianę w rządzie zwiastują słowa wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. Właśnie zdradził, że wstępne ustalenia koalicji rządowej zakładają zmiany w mniej więcej jednej trzeciej resortów.
Share
Jarosław Gowin nie zdradza, kogo obejmie rekonstrukcja
Jarosław Gowin nie zdradza, kogo obejmie rekonstrukcjaŹródło: East News, Fot: Stanisław Kowalczuk
d5c61to

Rekonstrukcja rządu to niekończąca się historia. Wbrew wcześniejszym pogłoskom, póki co - oprócz roszady na stanowisku premiera i wicepremiera (Mateusz Morawiecki został prezesem rady ministrów, Szydło - wiceprezesem) - nie doszło do zmian personalnych. Andrzej Duda zaprzysiągł nowy-stary rząd.

Sam premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że chciałby decyzje personalne podejmować w styczniu. Jakie? Rąbka tajemnicy uchylił w rozmowie z "Dzienikiem Gazetą Prawną" Jarosław Gowin. Zdradził, że w ramach uzgodnień koalicyjnych rozmawiano o zmianie obejmującej mniej więcej jedną trzecią resortów. "Dodając do tego wymianę premiera, to zmiana dość głęboka" - podkreślił.

Resortów jest 18, czyli wypadałoby, że zmiana dotknie sześciu ministrów. Wicepremier apeluje jednak, by nie przywiązywać się do konkretnej liczby. Zasugerował, że może być to zarówno 4, 5, 6, jaki i 7 resortów.

d5c61to

Gowin podkreślił, że to wstępne ustalenia, a premier Morawiecki może ostatecznie zmienić koncepcję. "Ma ogromny kredyt zaufania, zwłaszcza po bardzo dobrze odebranym expose" - stwierdził.

Nazwiska nie padły, bo - jak tłumaczył Gowin - "byłoby nie tylko polityczną głupotą, ale po ludzku także świństwem".

O obsadzie rządu mają wspólnie zdecydować Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński. Głównym kryterium ma być ocena jak poszczególni ministrowie wpisują się w Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju.

d5c61to

Podziel się opinią

Share
d5c61to
d5c61to
Więcej tematów