PolskaJedna polityka bezpieczeństwa dla Europy

Jedna polityka bezpieczeństwa dla Europy

Wydarzenia w Madrycie potwierdzają, że trzeba jak najszybciej wykreować wspólną i jednolitą politykę w zakresie bezpieczeństwa - uważa szef biura bezpieczeństwa narodowego Marek Siwiec. Odbywająca się w Pałacu Prezydenckim debata "Silna Polska w Silnej Europie" jest poświęcona stosunkom między Unią Europejską i NATO.

"11 marca pokazał, że każdy w Europie jest zagrożony" - powiedział minister Marek Siwiec. Jego zdaniem, zapowiadając wycofanie wojsk z Iraku, Hiszpanie łudzą się naiwną nadzieją, że będą bezpieczni schodząc al-Kaidze z linii ognia. "Nie tędy droga" - uważa szef BBN. Jego zdaniem, wycofanie wojsk będzie miało negatywne konsekwencje dla wizerunku Europy i relacji transatlantyckich.

Siwiec podkreślił, że nadszedł czas, by skupić się na wypracowaniu jednolitej polityki europejskiej w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego i obrony - polityki budowanej przy współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. "My też możemy odegrać ważną rolę w budowaniu takiej polityki" - dodał Siwiec.

W opinii prezesa Centrum Stosunków Międzynarodowych Janusza Reitera, "rola jaką odgrywamy w Iraku, potwierdza, że państwo które ma ambicje i kompetencje, może znaczyć w polityce więcej, niż wskazywałaby na to jego pozycja gospodarcza". Zdaniem Reitera, Polska powinna przedstawić swoje doświadczenie irackie jako ofertę dla wspólnej polityki europejskiej.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)