Jaruzelski i inni zostaną zdegradowani? Posiedzenie już 1 marca

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował, że Rada Ministrów zajmie się projektem umożliwiającym odebranie stopni wojskowych. "Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego posiedzenie rządu w tej sprawie zostało przesunięte na 1 marca" - zaznaczył.

Jaruzelski i inni zostaną zdegradowani? Posiedzenie już 1 marca
Źródło zdjęć: © East News
Patryk Osowski

25.02.2018 12:20

Praca nad projektem ustawy umożliwiającym odebranie stopni wojskowych m.in. Wojciechowi Jaruzelskiemu ma być pierwszym punktem posiedzenia Rady Ministrów. Jak informuje Dworczyk, chodzi również o to, by móc odebrać stopnie takim osobom, jak dowódca plutonu egzekucyjnego "Inki" (Danuty Siedzikówny, sanitariuszka 4. szwadronu 5 Wileńskiej Brygady AK - red.). Przypomnijmy, że 1 marca to w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Dworczyk zdementował doniesienia mediów

Dworczyk zapowiadał na początku tego tygodnia, że prace nad odebraniem stopni generalskich Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi są coraz bardziej zaawansowane.

- Jaruzelski przysłużył się jak najgorzej nie tylko Wojsku Polskiemu, ale i Polsce, więc pewną koniecznością historyczną jest zamknięcie tego tematu, jakim jest odebranie stopnia generalskiego – mówił w TVN24. Szef kancelarii zaznaczył, że ostatnio "pojawiły się w przestrzeni medialnej nieprawdziwe informacje, jakoby ten projekt był wstrzymany". - Absolutnie nie jest - zaprzeczył.

Projekt przygotowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Odebranie stopni generalskich Jaruzelskiemu i Kiszczakowi zapowiedział już w grudniu 2016 roku ówczesny szef MON-u Antoni Macierewicz. - Zbrodniarze odpowiedzialni za działanie zbrojne przeciwko własnemu narodowymi nie zasłużyli na to, by nosić te stopnie wojskowe - mówił Macierewicz.

Przygotowany przez MON projekt noweli ustawy o powszechnym obowiązku obrony przewiduje możliwość pozbawiania stopnia oficerskiego lub podoficerskiego - również pośmiertnie - osób, które z racji ukończonego wieku lub stanu zdrowia nie podlegają obowiązkowi służby wojskowej.

Odpowiedzialni za wprowadzenie stanu wojennego

Jaruzelski odpowiadał za wprowadzenie 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego i za delegalizację NSZZ "Solidarność". Stanął również na czele powołanej wtedy Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Zmarł 25 maja 2014 roku. Czesław Kiszczak był z kolei w latach 1981-90 ministrem spraw wewnętrznych. Zmarł 5 listopada 2015 roku. Rok później w lutym okazało się, że przechowywał w domu teczkę TW "Bolka", współpracownika SB z lat 1970-76. Miał nim być Lech Wałęsa, choć on sam temu zaprzecza.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
kiszczakdezubekizacjagen. jaruzelski
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (979)