Jarosław Kaczyński zapowiada debatę o służbie zdrowia
W poniedziałek odbędzie się debata ekspertów na temat służby zdrowia, organizowana przez PiS. Wezmą w niej udział także przedstawiciele lekarzy i pacjentów - zapowiedział w prezes PiS Jarosław Kaczyński. Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia, nie został zaproszony do wzięcia udziału w debacie. PO liczy, że debata będzie miała dla PiS "walor edukacyjny".
- Trzeba ten temat podjąć, debata jest potrzebna - oświadczył Kaczyński na konferencji prasowej. Zaznaczył, że w debacie w Towarzystwie Lekarskim Warszawskim będą uczestniczyć zarówno przedstawiciele lekarzy, jak i pacjentów oraz organizacji, które reprezentują pracowników służby zdrowia; będzie także kandydat PiS na premiera w rządzie technicznym, prof. Piotr Gliński.
Debata - jak mówił Kaczyński - odbędzie się już w najbliższy poniedziałek m.in. ze względu na sytuację Centrum Zdrowia Dziecka. Jak ocenił, "dobrze syntetyzuje" ona to, co dzieje się w tej chwili w ochronie zdrowia. Centrum Zdrowia Dziecka - z powodu braku pieniędzy - ogranicza planowe przyjęcia pacjentów do czterech klinik. Według CZD NFZ nie zapłacił Centrum za tzw. nadwykonania. Tymczasem Fundusz zaznacza, że za nadwykonania za pierwsze półrocze już zapłacił.
- Charakter debaty będzie dość podobny do tego, który zaprezentowaliśmy w Polskiej Akademii Nauk (gdzie odbyła się debata ekonomiczna - przyp. red.), czyli są nasze propozycje, są gotowe ustawy i będzie o czym mówić - mówił Kaczyński.
Przypomniał, że PiS proponuje m.in. likwidację NFZ, przejęcie finansowania służby zdrowia przez budżet, stworzenie sieci szpitali, uproszczenie dopłat i refundacji. PiS chce też, by lekarze i dentyści pracowali w każdej szkole.
Rzecznik PiS Adam Hofman poinformował, że na debatę o służbie zdrowia zaproszeni zostali m.in. b. minister zdrowia Marek Balicki, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Iwona Borchulska, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel, prof. Bogdan Chazan - dyrektor szpitala Świętej Rodziny w Warszawie, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz i Adam Sandauer ze stowarzyszenia Primum Non Nocere.
Zaproszenia nie otrzymał minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. - To jest debata ekspertów, ostatnio taką samą formułę przyjęliśmy w debacie ekonomicznej. Jak się przez pięć lat nic nie zrobiło, mamy zapaść w służbie zdrowia, to przez udział w debacie nic się nie zrobi. Alternatywa, czyli co zamiast dzisiejszego złego systemu w służbie zdrowia - stwierdził Hofman.
Szef klubu PO Rafał Grupiński powiedział, że "z jednej strony cieszy to, że opozycja chce dyskutować o sprawach merytorycznych - szkoda, że na spotkaniach w istocie wewnętrznych, bez udziału strony rządowej". - Z drugiej strony - kiedy słyszę o debacie PiS na temat ochrony zdrowia, to mam nadzieję, że będzie ona miała dla PiS przede wszystkim charakter edukacyjny - dodał Grupiński.
Dodał, że za rządów Jarosława Kaczyńskiego blisko dwieście szpitali strajkowało właśnie w proteście wobec polityki, jaką PiS wówczas prowadził w ochronie zdrowia. - Liczne strajki i protesty, "białe miasteczko" pielęgniarek pod KPRM zagłuszanych zresztą przez służby kancelarii, plan zbudowania sieci szpitali - w istocie zamiar likwidacji znacznej ich części - nie była to polityka, którą wtedy ktokolwiek wspierał. Między innymi z tego właśnie powodu PiS przegrał wybory - powiedział Grupiński.
Prawo i Sprawiedliwość planuje także kolejne debaty, w innych obszarach tematycznych. - Będzie o pracy, o wielu sprawach. Mamy nadzieję, że za jakiś czas będzie kolejna debata ekonomiczna - powiedział Kaczyński.