Trwa ładowanie...
Jarosław Kaczyński: PiS jest za wcześniejszymi wyborami

Jarosław Kaczyński: PiS jest za wcześniejszymi wyborami

- PiS jest zdecydowanie za wcześniejszymi wyborami - powiedział Jarosław Kaczyński. Prezes PiS dodał, że wybory powinny być uczciwe, ale "mamy rząd, który jest nieuczciwy i każdy mógł to ostatnio zobaczyć i usłyszeć". - To nieuczciwość związana z perspektywą wyborów i nieuczciwość bardzo poważna, związana także z gotowością do łamania prawa - zaznaczył.

Share
diowxkk

Prezes PiS przypomniał o wysłanym przed wyborami do Parlamentu Europejskiego piśmie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, w którym - jak mówił - znalazł się zakaz kopiowania wyników wyborów w obwodowych komisjach wyborczych oraz robienia z nich notatek. - To sytuacja, która zupełnie paraliżuje kontrolę i działanie, bez żadnych podstaw prawnych - podkreślił.

- Zdecydowanie są potrzebne wcześniejsze wybory, ale powinien je przeprowadzić rząd techniczny, który będzie dawał gwarancję uczciwości w tych sprawach, i powinny być wprowadzone nowe przepisy odnoszące się do Ordynacji wyborczej - powiedział.

Wyjaśnił, że nowe zapisy w ordynacji miałyby zwiększyć pewność, że wybory są przeprowadzone w sposób uczciwy. Zapowiedział, że w niedługim czasie PiS ponownie zgłosi stosowny projekt. Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o instalowanie we wszystkich obwodowych komisjach wyborczych kamer internetowych, dzięki którym będzie można oglądać to, co się w nich dzieje. Przepisy przygotowywane przez PiS miałyby też zakazać wysyłania podobnych pism do tego sprzed wyborów do PE.

diowxkk

- Wtedy będzie można powiedzieć, że polska demokracja została umocniona, a wynik wyborów, niezależnie od tego jaki będzie, jest wynikiem uczciwym - zaznaczył.

Po wyborach do PE PiS zwróciło uwagę na pismo PKW skierowane do przewodniczących okręgowych, regionalnych i obwodowych komisji wyborczych z 22 maja. "PKW wyjaśnia, że członkowie obwodowych komisji wyborczych i mężowie zaufania mogą fotografować oraz filmować protokół głosowania podany do wiadomości publicznej przez obwodową komisję wyborczą" - brzmi jedna instrukcji zawartych w piśmie.

W piśmie znajduje się też stwierdzenie, że "komisja nie sporządza żadnych dodatkowych kopii protokołu, w szczególności przeznaczonych dla poszczególnych członków komisji lub mężów zaufania".

Jak tłumaczyli politycy partii, według pisma fotografowanie protokołów możliwe było dopiero po ich wywieszeniu, a według ich informacji, niektóre protokoły jeszcze przed podaniem oficjalnych wyników były już zdejmowane z drzwi lokali obwodowych komisji wyborczych.

diowxkk

Jarosław Kaczyński wziął udział w Szczecinie w Kongresie Polska Wielki Projekt, podczas którego odbyły się m.in. debaty z przedstawicielami szczecińskiej opozycji demokratycznej sprzed 1989 r. oraz ekspertami ds. gospodarczych.

Zamykając kongres lider PiS powiedział m.in., że "Polska potrzebuje polityki gospodarczej i ona nie może być tylko organizowana wokół polityki spójności".

Podkreślał też, że istotne są "wewnętrzne, własne źródła rozwoju i innowacji (...), które pozwolą uczynić z Polski wysokorozwinięty kraj europejski".

Kongres organizowany jest od 2011 roku i gościł dotychczas w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Spotkanie szczecińskie było ostatnim w tym roku.

diowxkk

Podziel się opinią

Share
diowxkk
diowxkk
Więcej tematów