Trwa ładowanie...

Kaczyński o zamachu. Na tablicy umieszczono inną informację

Zginął, bo był człowiekiem, który stał się dla Rosji groźny - tak o swoim bracie mówił w poniedziałek w Gdańsku prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że 10 kwietnia 2010 r. mieliśmy do czynienia "nie z wypadkiem lotniczym, a z zamachem". Ale na odsłoniętej na siedzibie IPN tablicy poświęconej Lechowi Kaczyńskiego informacji o zamachu nie umieszczono.

Jarosław Kaczyński i Marta Kaczyńska-Zielińska podczas odsłonięcia tablicy w GdańskuJarosław Kaczyński i Marta Kaczyńska-Zielińska podczas odsłonięcia tablicy w GdańskuŹródło: PiS
d1h9zqi
d1h9zqi

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w poniedziałek wziął udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Tablicę umieszczono na ścianie siedziby IPN w Gdańsku. W uroczystości wzięła udział także córka Lecha Kaczyńskiego Marta Kaczyńska-Zielińska.

- Nie tak dawno tablica pamięci mego brata została zlikwidowana, właśnie tu, w tym mieście. Nie chcę się nad tym rozwodzić, wiemy przecież wszyscy, w jakich czasach w tym momencie żyjemy i jak sądzę, wszyscy, czy prawie wszyscy, mamy nadzieję, że to się szybko skończy. Walczymy o to, żeby się skończyło - rozpoczął swoje przemówienie Jarosław Kaczyński.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy może być 458 posłów? "Wcześniej Dudzie to nie przeszkadzało"

Prezes PiS, wspominając swojego brata, zaznaczył, że kiedy został on prezydentem Polski, podjął trud, aby osłabić pozycję Rosji.

- To była polityka, która szkodziła i mogła szkodzić coraz bardziej planom i przedsięwzięciom putinowskiej Rosji. Dlatego zginął, co do tego nie można mieć najmniejszych wątpliwości, że mieliśmy do czynienia 10 kwietnia 2010 roku nie z wypadkiem lotniczym, a z zamachem, celowo przeprowadzonym zamachem. Zginął, bo był człowiekiem, który stał się dla Rosji groźny - podkreślił Jarosław Kaczyński.

Jednak wbrew słowom prezesa PiS, na samej tablicy poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu nie napisano nic o zamachu. Znalazła się na niej tylko taka informacja: "Zginął na służbie Ojczyzny w katastrofie samolotu rządowego Tu-154M 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem w drodze na uroczystości rocznicowe upamiętniające polskie ofiary sowieckiego ludobójstwa w Katyniu".

Tablica poświęcona Lechowi Kaczyńskiemu PiS
Tablica poświęcona Lechowi KaczyńskiemuŹródło: PiS

- To bardzo ważne, że to uczczenie tutaj nastąpiło, choć wierzę, że przyjdzie dzień, że tu właśnie w Gdańsku powstanie pomnik Lecha Kaczyńskiego. Dziś to jeszcze niemożliwe, ale przecież kiedy on i inni podejmowali walkę z komunizmem w połowie lat 70., wszystko co zmierzało ku polskiej wolności wydawało się niemożliwe. Ale jednak ta wolność przyszła. I teraz szanowni państwo przyjdzie, dzięki takim aktom i dzięki takim ludziom, którzy kierują Instytutem Pamięci Narodowej i którzy mają odwagę, mimo tych obecnych, ciężkich czasów, podejmować tego rodzaju działania - dodał Jarosław Kaczyński.

d1h9zqi

Tablicę poświęconą Lechowi Kaczyńskiego ufundował Instytut Pamięci Narodowej.

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1h9zqi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1h9zqi
Więcej tematów