Jarosław Kaczyński nie wszedł w skład Kolegium do spraw Cyberbezpieczeństwa
Wicepremier Jarosław Kaczyński jako szef komitetu ds. bezpieczeństwa ma dostęp do informacji "ściśle tajnych", a przy podejmowaniu decyzji jego głos jest decydujący. Jednak nie wszedł w skład Kolegium do spraw Cyberbezpieczeństwa.
17.12.2020 | aktual.: 29.03.2022 11:11
Politykom opozycji informacje przekazywane przez rząd dotyczące obowiązków Jarosława Kaczyńskiego w fotelu wicepremiera nie wystarczały. Od października wielokrotnie dopytywali Kancelarię Premiera, czym de facto zajmuje się prezes PiS w gmachu w Alejach Ujazdowskich. Okazał się, że prezes Prawa i Sprawiedliwości ma szerokie kompetencje jako przewodniczący komitetu ds. bezpieczeństwa.
Jednak, jak donosi Radio Zet, mimo że Kaczyński jest przewodniczącym nowego Komitetu ds. Bezpieczeństwa, nie wszedł do Kolegium do spraw Cyberbezpieczeństwa, Narodowego i Obrony. Opracowuje ono rekomendacje dla Rady Ministrów dotyczące działań w zakresie zapewnienia cyberbezpieczeństwa kraju.
Czy dołączenie prezesa PiS do kolegium to tylko kwestia czasu? "Nie zanosi się na to" - czytamy. - Aktualny projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych – przekazany do publicznych konsultacji 7 września – nie zawiera propozycji zmian w składzie Kolegium ds. Cyberbezpieczeństwa - ustaliło radio.
- Udział wiceprezesa Rady Ministrów w posiedzeniu Kolegium jest możliwy na podstawie zaproszenia Przewodniczącego Kolegium (Prezesa Rady Ministrów). Przewodniczący może zapraszać do udziału w posiedzeniach Kolegium przewodniczących właściwych komisji sejmowych, przedstawicieli organów państwowych, przedstawicieli organów właściwych do spraw cyberbezpieczeństwa oraz inne osoby, których uczestnictwo jest niezbędne ze względu na tematykę obrad - przekazało Centrum Informacyjne Rządu.
Jarosław Kaczyński nie jest "szeregowym posłem"
Przypomnijmy, Jarosław Kaczyński wszedł do rządu Mateusza Morawieckiego na początku października. Został powołany przez prezydenta na stanowisko wicepremiera, a także objął funkcję przewodniczącego komitetu do spraw bezpieczeństwa narodowego i obrony. Po powołaniu szef KPRM Michał Dworczyk wyjaśniał, że komitet to nowe ciało, w związku z tym trzeba było pewne kwestie doprecyzować.
Źródło: Radio Zet/WP
Koronawirus z Polsce i na świecie. Zobacz mapę. Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.