Trwa ładowanie...
d1qcqip
Jarosław Kaczyński: nie możemy się zgadzać na status państwa podległego

Jarosław Kaczyński: nie możemy się zgadzać na status państwa podległego

• Kaczyński: prawa człowieka nie są u nas łamane
• Wg polityka Polska nie może się zgadzać na status państwa podległego
• "Suwerenem jest naród, a nie TK"
• Prezes PiS był gościem "Dziś wieczorem" w TVP Info
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1qcqip

- Żadne państwo nie może sobie pozwolić, bo w sprawach wewnętrznych coś mu narzucano - powiedział Jarosław Kaczyński w "Dziś wieczorem" w TVP Info, komentując opinię Komisji Weneckiej. Dodał, że w Polsce prawa człowieka nie są łamane. - Nie możemy zgadzać się na status państwa podległego - podkreślił.

- Moglibyśmy nie brać pod uwagę tego, co powiedziała Komisja Wenecka, gdybyśmy się do niej nie zwrócili. Traktujemy tę opinię poważnie, ale w ramach polskiego prawa i konstytucji. W Polsce obowiązuje konstytucja i nikt nie ma prawa jej łamać. Tak samo podlega jej Trybunał Konstytucyjny - powiedział Kaczyński.

d1qcqip

Prezes PiS był pytany o wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca, który uznał, że nowela ustawy o TK autorstwa PiS jest niekonstytucyjna. Według rządu nie był to wyrok i nie będzie publikowany. Komisja Wenecka zarekomendowała opublikowanie orzeczenia.

- Orzeczenia nie ma. To, co zostało wygłoszone przez prezesa Trybunału, to nie jest orzeczenie, tylko stanowisko pewnej części sędziów TK - powiedział Kaczyński.

- Nie można w ogóle mówić o tym, że jest jakieś orzeczenie. Nie można niczego publikować. Jest stanowisko w gruncie rzeczy prywatne pewnej grupy osób, które pełnią funkcje sędziów Trybunału Konstytucyjnego - ocenił.

Prezes PiS był pytany także pomysły opozycji ws. Trybunału Konstytucyjnego. - Jeżeli chodzi o te propozycje opozycji, to o czym byłoby rozmawiać po ich realizacji? Wszystko byłoby tak, jak chce opozycja. A opozycja rozpoczęła ten spór ze złą wolą, przyznała to nawet Komisja Wenecka. To, co robi sędzia Rzepliński, to demonstracyjne łamanie prawa - stwierdził.

d1qcqip

- Szanujemy Trybunał Konstytucyjny, ale on nie jest suwerenem. Suwerenem jest naród - powiedział Kaczyński.

- Apeluję, w szczególności do PO, żeby odeszła od mówienia o opozycji totalnej - stwierdził. Dodał, że po wyborach z PO "stało się coś bardzo, bardzo niedobrego".

Kaczyński podkreślił, że w razie zastosowania wobec Polski sankcji "możemy liczyć nie tylko na Węgry". Nie chciał odpowiedzieć na pytanie, o jakie kraje chodzi, ale "mieliśmy zapewnienia".

Prezes PiS skomentował też pomysł przeniesienia szczytu NATO do innego kraju. - Nie ma żadnej wątpliwości co do tego, że szczyt NATO odbędzie się w Polsce - powiedział.

d1qcqip

Podziel się opinią

Share
d1qcqip
d1qcqip