Trwa ładowanie...

Jarosław Gowin: w przyszłym tygodniu wyprodukowanych zostanie 150 tys. polskich testów na koronawirusa

Testy na koronawirusa opracowane przez naukowców z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu przeszły pozytywnie weryfikację w Państwowym Instytucie Higieny. To laboratorium o najwyższej referencyjności w Polsce. Jak poinformował były wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin, w przyszłym tygodniu zostanie wyprodukowanych 150 tysięcy takich testów.

Share
Jarosław Gowin: w przyszłym tygodniu wyprodukowanych zostanie 150 tys. polskich testów na koronawirusa
Źródło: East News, fot: Paweł Jaskółka
d1a650d

O pozytywnym wyniku weryfikacji polskich testów poinformował na swoim profilu na Twitterze Jarosław Gowin. "To już oficjalna informacja: Państwowy Zakład Higieny walidował POLSKI TEST NA KORONAWIRUSA jako 100-procentowo skuteczny! W przyszłym tygodniu wyprodukowanych zostanie pierwszych 150 tysięcy. Ten test uratuje życie wielu z nas i pozwoli szybciej uruchomić polską gospodarkę" - napisał wicepremier.

Zobacz także: <a href="https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-jaroslaw-gowin-podjal-ostatnia-decyzje-jako-minister-6497970915764353a" target="_blank">Koronawirus w Polsce. Jarosław Gowin podjął ostatnią decyzję jako minister</a>

- Polski test na koronawirusa SARS-CoV-2 jest gotowy do produkcji. Powstał w poznańskim Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN. To wielki sukces młodych badaczy, którzy w ramach wolontariatu przez ostatnie trzy tygodnie pracowali w laboratorium dzień i noc. Test bazuje wyłącznie na polskich odczynnikach. Dzięki temu ma być tańszy od zagranicznych odpowiedników. Wniosek o rejestrację już został złożony. Start produkcji w radomskich zakładach Medicofarma jest kwestią dni dzięki dotacji przekazanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - przekazał Wirtualnej Polsce resort Gowina.

- Polski test na koronawirusa to prawdziwy przełom w naszej walce o powrót do normalności i odbudowy gospodarki. Warto podkreślić, że jest to także efekt skutecznej polityki Jarosława Gowina jako ministra nauki - ocenił w rozmowie z WP wiceminister obrony narodowej, wiceprezes Porozumienia Marcin Ociepa.

d1a650d

Wcześniej o tym, że w PIH trwa weryfikacja skuteczności testu mówił rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Polska Akademia Nauk w Poznaniu opracowała test genowy PCR na koronawirusa. Te testy zostały już zwalidowane, sprawdzone pod kątem wiarygodności, w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu, a dzisiaj przechodzą weryfikację w Państwowym Zakładzie Higieny, czyli w laboratorium o najwyższej referencyjności w Polsce. Jeżeli tylko przejdą tę weryfikację, to oczywiście rozpocznie się ich produkcja i pierwsze 150 tys. testów trafi do Ministerstwa Zdrowia - poinformował w piątek rano przedstawiciel resortu Łukasza Szumowskiego.

Informację o opracowaniu polskiego testu PSR na koronawirusa naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu przekazali pod koniec marca.

- Każda armia ma oddziały specjalne, coś w rodzaju GROM-u. W polskiej nauce takie oddziały specjalne to instytuty Polskiej Akademii Nauk. To one wdrażają nowoczesne metody badawcze, ludzie niewiele o nich wiedzą, bo na co dzień pracują w cieniu - mówił wówczas prof. Marek Figlerowicz, dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN.

d1a650d

Zobacz także: <a href="https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-naukowcy-z-poznania-opracowali-pierwszy-polski-test-diagnostyczny-6493405500851841a" target="_blank">Koronawirus w Polsce. Naukowcy z Poznania opracowali pierwszy polski test diagnostyczny</a>

Poznańskich badaczy wspomógł Wielkopolski Urząd Marszałkowski, który zdecydował się przekazać im 100 tys. zł na dodatkowe badania. Środki na produkcję 100 tys. polskich testów na koronawirusa przekazał także Jarosław Gowin z budżetu kierowanego przez siebie resortu. Jak poinformował na swoim profilu na Twitterze, była to ostatnia decyzja, jaką podjął jako minister nauki i szkolnictwa wyższego.

d1a650d

Podziel się opinią

Share
d1a650d
d1a650d
Więcej tematów