Jaros: zaostrzyć prawo karne za przestępstwa wobec dzieci
Zaostrzenie prawa karnego za przestępstwa wobec dzieci oraz uruchomienie ogólnopolskiego, bezpłatnego numeru telefonu dla ofiar przemocy domowej - to według Rzecznika Praw Dziecka Pawła Jarosa niezbędne działania, które umożliwią ograniczenie przemocy wobec najmłodszych.
02.11.2005 | aktual.: 03.11.2005 08:07
"Po raz kolejny w wyniku pobicia przez opiekunów zmarło dziecko" - przypomniał Jaros (we wtorek w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka i Matki w Katowicach zmarła 1,5-roczna dziewczynka, maltretowana przez konkubenta swojej matki).
Jaros napisał, że każdy taki przypadek jest ogromną tragedią, ale też "porażką polskich organów władzy publicznej, które wciąż nie stworzyły skutecznego systemu przeciwdziałania przemocy wobec dzieci".
Zdaniem Rzecznika, taki system powinien być jednolity dla całego kraju i opierać się o powiatowe centra pomocy rodzinie. W ramach centrów pomocy powinny działać zespoły specjalistów różnych dziedzin, które zajmowałyby się m.in. koordynacją działań wszystkich instytucji i służb, zajmujących się problemem przemocy.
"Ważnym elementem systemu powinno być też uruchomienie telefonu interwencyjnego: jednego w całym kraju, krótkiego numeru, łączącego rozmówcę z dyżurnym w powiatowym centrum pomocy rodzinie" - uważa rzecznik.
Jego zdaniem konieczne jest też zaostrzenie prawa karnego za przestępstwa wobec dzieci, z wyodrębnieniem przestępstwa znęcania się nad małoletnim - jako z definicji - popełnianego ze szczególnym okrucieństwem.
Jaros przypomniał, że w 2001 r. złożył prezydentowi oraz Sejmowi projekt, zawierający podobne rozwiązania - "Plan przeciwdziałania przemocy wobec dzieci". Według niego, nad planem nie podjęto prac, ale część zawartych w nim postulatów wykorzystano m.in. w ustawie o pomocy społecznej oraz ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Jaros zapowiedział, że w najbliższym czasie ponownie przedstawi Parlamentowi "propozycję stosownych rozwiązań".