PolskaJarmark Świętojański w Poznaniu - rękodzieło, smakołyki, starocie, koncerty i... ogród

Jarmark Świętojański w Poznaniu - rękodzieło, smakołyki, starocie, koncerty i... ogród

Jarmark Świętojański w Poznaniu - rękodzieło, smakołyki, starocie, koncerty i... ogród
Źródło zdjęć: © Urząd Miasta Poznania
Zenon Kubiak
12.06.2015 16:43

13 czerwca w Poznaniu rozpoczyna się 40. edycja Jarmarku Świętojańskiego. Swoje wyroby będzie tu prezentować 108 wystawców z całej Europy. Jarmark to jednak nie tylko stragany z rękodziełem i daniami regionalnymi, ale także bogaty program kulturalny.

O tym, jak wyglądały jarmarki na poznańskim Starym Rynku 600 lat temu przekonują się właśnie archeolodzy prowadzący tu od kilku tygodni wykopaliska, którzy co rusz wykopują różne monety i inne przedmioty świadczące o handlowej funkcji tego miejsca.

Dziś na co dzień na Stary Rynek przychodzi się zjeść obiad, wypić piwo lub po prostu spotkać się ze znajomymi. Co jakiś czas odbywają się tu jednak różnego rodzaju imprezy handlowe, z których największą i mającą najdłuższą tradycją jest Jarmark Świętojański. W tym roku odbędzie się już po raz czterdziesty.

- W tym roku będziemy gościć 108 wystawców nie tylko z Polski, ale także z Litwy i Białorusi, a także po raz pierwszy trzech wystawców z Włoch, na których stoiskach będzie można kupić m.in. szynkę parmeńską, sery, oliwy i praliny – mówi Krzysztof Janowski, prezes spółki Targowiska, która organizuje jarmark.

Na straganach będzie można jak zwykle kupić różne kulinarne specjały z różnych regionów (sery, wędliny, pieczywo, słodycze, wina, miody, piwa, cydry), a także unikatowe wyroby rękodzielnicze (ceramikę, zabawki, biżuterię, wyroby drewniane itp.). Z kolei na ul. Wronieckiej swoje stoiska będą mieli handlarze staroci.

Jarmark to jednak nie tylko stragany, ale też bogaty program kulturalny. Już pierwszego dnia, w sobotę o godz. 20 na scenie na rynku wystąpi Sebastian Riedel z zespołem Cree. W programie są także koncerty m.in. Wojciecha Kordy i Niebiesko-Czarnych oraz Kasi Skrzyneckiej.

- Podobnie jak w latach poprzednich zadbaliśmy, aby każdy dzień miał swój motyw przewodni. I tak będzie: Dzień Muzyki, Dzień Sportu, Dzień Kabaretu, Dzień Gwary Poznańskiej itd. – mówi Anna Dorna, koordynująca program kulturalny.

Tegoroczną nowością będzie ogród, który już powstaje przy budynku Odwachu.

- Ma to być ogród nawiązujący do jarmarku, dlatego będzie utrzymany w stylu wiejskim. Będą w nim dominować byliny, świerki, buki, specjalnie przywieźliśmy też jodłę kalifornijską. W środku oczywiście nie zabraknie trawnika, myślimy nawet o położeniu dywanu z trawy – opowiada Karol Flak, odpowiadający za ogród.

W ogrodzie będą się odbywać warsztaty dla dzieci, które będą miały okazję nauczyć się podstaw uprawy roślin.

Z myślą o najmłodszych zaplanowano też akcję „Poznań czyta dzieciom”, w ramach której bajki będą czytać znane osoby, m.in. Olga Bończyk, Kasia Bujakiewicz, Kasia Skrzynecka, a także prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i starosta poznański Jan Grabkowski. Czytanie będzie odbywać się codziennie o godz. 17 przy ul. Jana Baptysty Quadro.

- Co istotne, na miejscu będzie też osoba, która będzie migać czytane bajki z myślą o dzieciach niesłyszących – mówi Anna Dorna.

Jarmark Świętojański rozpocznie się w sobotę, 13 czerwca w samo południe i potrwa do 28 czerwca.

Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.jarmarkswietojanski.poznan.pl.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (11)
Zobacz także