Japońska technologia szansą dla delfinów w Indiach
Japońska technologia może pomóc w
ocaleniu zagrożonych wymarciem słodkowodnych delfinów w Indiach
dzięki urządzeniom do śledzenia i monitorowania tych rzadkich
ssaków - podała organizacja obrońców przyrody WWF.
Zamieszkujący indyjskie rzeki Ganges, Indus i Brahmaputrę gatunek delfina słodkowodnego nazywany jest też delfinem gangesowym lub indyjskim. Osiąga długość ciała do 4 m i wagę do 85 kg.
Delfin gangesowy jest praktycznie ślepy. Do nawigacji w rzekach rozciągających się na przestrzeni 6 tysięcy km i do polowania na ryby i skorupiaki będące jego pokarmem używa echolokacji.
Liczbę delfinów w Indiach ocenia się łącznie na dwa tysiące osobników. W ciągu ostatniego ćwierćwiecza ich populacja zmalała o połowę - wpadały w sieci, były łowione, padały z powodu zanieczyszczeń i budowy tam stawianych na Gangesie.
Badacze z Uniwersytetu Tokijskiego opracowali podwodne urządzenie akustyczne, rodzaj hydrofonu, który wychwytuje indywidualne pulsy sonarne i dźwięki wydawane przez delfiny. Odgłosy te są zindywidualizowane u nich osobniczo podobnie jak linie papilarne u człowieka.
Dzięki urządzeniu możliwe będzie wykrywanie delfinów z odległości kilometra i śledzenie ich ruchów - powiedział Sandeep Behara z WWF.