Japonia: parlament wziął w obronę ofiary przemocy w rodzinie
Izba niższa japońskiego parlamentu uchwaliła w piątek nowe prawo, biorące w obronę ofiary przemocy w rodzinie, przede wszystkim kobiety.
06.04.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nowe prawo ma w Japonii bezprecedensowy charakter - w tradycyjnie zdominowanym przez mężczyzn społeczeństwie potwierdza prawa kobiet, maltretowanych w czterech ścianach domów. Świadczy także, że w społeczeństwie japońskim, gdzie do niedawna kobieta była traktowana jak obywatel drugiej kategorii, rośnie świadomość praw kobiet.
Z ankiet, przeprowadzanych w ostatnim czasie przez wyspecjalizowane instytucje wynika, że w kraju tym dramatycznie rośnie liczba przypadków przemocy w rodzinie. Zgodnie z obowiązującym dotychczas prawem, winni znęcania się byli bezkarni.
Zgodnie z nowym prawem - przyjętym w piątek a mającym wejść w życie w październiku tego roku - jeśli sąd uzna, że doszło do przemocy, może zakazać winnemu pojawiania się w rejonie domu i miejsca pracy pokrzywdzonej strony. W przypadku mieszkających razem współmałżonków, uznany za winnego będzie musiał opuścić dom na dwa tygodnie. Zlekceważenie wyroku oznaczać będzie karę 12 miesięcy więzienia lub grzywny w wysokości do miliona jenów (ponad 8 tys. dolarów). Prawo obliguje także władze lokalne do zapewnienia kobietom - ofiarom przemocy tymczasowego schronienia. (aso)