Japończycy jednak zaparkują na asteroidzie?
Japońska automatyczna sonda kosmiczna Hayabusa, która miała w niedzielę wziąć próbki gruntu asteroidy
25143 Itokawa, przygotowuje się do kolejnego podejścia do
lądowania na powierzchni planetoidy i pobrania substancji do
analizy - podali przedstawiciele Japońskiej Agencji
Eksploracji Aerokosmicznej (JAXA).
25.11.2005 | aktual.: 25.11.2005 12:07
Druga próba nastąpi w sobotę chwilę po godzinie 7 rano czasu japońskiego (z piątku na sobotę po północy w Warszawie). Manewr podejścia do lądowania rozpocznie się w piątek około godziny 22.00 czasu japońskiego (15.00 w Warszawie). W tej chwili sonda zbliża się do planetoidy i znajduje się w odległości 20 kilometrów od niej - powiedział pracownik JAXA.
Hayabusa - po japońsku Sokół - wystartowała ku planetoidzie noszącej nazwisko japońskiego pioniera techniki rakietowej Hideo Itokawy dwa i pół roku temu. Zakładano, że w niedzielę półtonowy aparat zaledwie na sekundę zetknie się z powierzchnią tej odległej o niemal 300 mln kilometrów od Ziemi planetki, co wystarczy na odpalenie penetratora gruntu i pobranie próbki.
W niedzielę przedstawiciele JAXA poinformowali, że manewr polegający na wylądowaniu na chwilę na mierzącej 548 metrów długości asteroidzie i pobraniu próbek jej powierzchni, nie powiódł się. Podczas manewru na trzy godziny utracono kontakt z sondą.
Jednak w środę JAXA wydała nowe oświadczenie; po odzyskaniu łączności z sondą i analizie danych okazało się, że Hayabusa wylądowała na powierzchni w odległości ok. 30 metrów od pierwotnie zakładanego lądowiska i pozostała tam przez ok. pół godziny. Nie udało się jej jednak zebrać w tym czasie próbek.
Japońska sonda w pobliżu swojego celu znajduje się od września. Naukowcy mają nadzieję, że analiza gruntu planetoidy dostarczy informacji o początkach Układu Słonecznego. Sonda, wraz z próbkami, ma powrócić na Ziemię w czerwcu 2007 r.
Itokawa to asteroida o charakterystycznym kształcie ziemniaka o wymiarach 548/312/276 metrów. Krąży wokół Słońca po orbicie między Ziemią a Marsem. Obecnie znajduje się ok. 290 mln kilometrów od Ziemi. Asteroida została odkryta w 1998 roku przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology.